| Sjhxjcks a întrebat:

Bună.
Ce doriți sa va faceți când veți fi mari și de ce?
Avem traducători în comunitate? Se poate lucra și de acasă? În special de engleza.
Profa mea de engleza inițial a fost traducătoare însă nu i-a plăcut pentru ca primea lucrări pe care trebuia sa le finalizeze într-un timp prea scurt și a renunțat.
Asa este?
Mi-ar plăcea sa lucrez în acest domeniu.
Apreciez orice răspuns oferit

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca traducator autorizat trebuie sa-ti iei certificarile IELTS sau Cambridge si apoi poati lucra la un centru de traduceri sau ca freelancer online.

Bineinteles ca esti contra cronometru si daca nu esti capabil sa traduci corect intr-o perioada scurta de vreme, atunci nu esti bun de traducator, caz in care este mai bine sa te apuci de vandut barabule, daca altceva nu sti sa faci.

Lucrez cu freelanceri de multi ani (nu pentru tradus ci alte servicii mult mai profesionale) si de multe ori am renuntat la colaborarea cu ei fiindca ma taxau si pentru timpul cand ei cautau si invatau cate ceva.
Ca freelancer nu ai voie sa tragi de timp, ca se frige angajatorul cu un proiect, desi poate sa-ti refuze lucrarea daca timpul este "nesimtit" taxat sau incorect lucrat.

Am trecut si prin asa ceva si as spune ca-i lumea plina de freelanceri, jumate din ei nici nu au habar nici jumate din cat afirma ca stiu, dar un profesionsit care verifica isi da seama imediat si il elimina pe freelancer-ul mincinos, dandu-i si review prost.
Uita-te la profesoara ta, care pusa sa traduca nu a fost capabila, asa ca s-a dus in invatamant unde copii nu au habar cata engleza stie ea si cat de multe greseli face.

| mastadont a răspuns:

Da, cam așa e. Eu lucrez în domeniu și pot să îți spun că, mai ales pe engleză, e o competiție acerbă. Dacă vrei să urmezi această carieră recomand să ai cel puțin 2 limbi la activ pe lângă română pe care să le cunoști la perfecție, altfel nu faci mare lucru. Acuma depinde și ce fel de traduceri vrei să faci că una e traducerea specializată și alta e traducerea literară.
Dacă ai nevoie de mai multe informații nu ezita să întrebi.