| Cristinuș24 a întrebat:

Ce face un contabil? Trebuie sa stii matematica? Merita aceasta meserie?

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

Da, trebuie să știi matematică pentru că la facultate e materie de examen și celelalte materii de examen au legătură cu matematica din anul 2. Un contabil lucrează doar cu numere (și cu acte) toată ziua, deci ar fi bine sa te simți confortabil făcând asta.

2 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Gandeste-te ca orice societate, companie, din lumea asta are un departament distinct de celelalte numit contabilitate. Si scoala(indiferent de nivelul scolar) la care esti tu are acest departament

| EvilMayDie64 a răspuns:

Un contabil se ocupa cu gestionarea banilor. Mai exact:
- tine sau supravegheaza contabilitatea si intocmeste sau verifica si semneaza situatiile financiare
- acorda asistenta privind organizarea si tinerea contabilitatii
- efectueaza analize economico-financiare, audit financiar-contabil si evaluari patrimoniale
- efectueaza expertize contabile dispuse de organele judiciare sau solicitate de persoane fizice ori juridice in conditiile prevazute de lege
- executa alte lucrari cu caracter financiar-contabil, fiscal, de organizare administrativa si informatica;
- indeplineste, potrivit dispozitiilor legale, atributiile prevazute in mandatul de cenzor la societatile comerciale;
- acorda asistenta de specialitate necesara pentru infiintarea si reorganizarea societatilor comerciale;
- efectueaza pentru persoane fizice si juridice servicii profesionale care presupun cunostinte de contabilitate.

Trebuie sa stii matematica si meseria e foarte bine platita. Sper ca te-am ajutat.