| GirltoxikTH a întrebat:

ce imi puteti spune despre BRITNEY SPEARS

Răspuns Câştigător
| Rrrr a răspuns:

Britney Jean Spears (n. 2 decembrie 1981) este o cântăreață de origine americană câștigătoare a premiului Grammy, și a 2 premii Emmy, dansatoare, compozitoare, ocazional actriță, producătoare și scriitoare. Britney se naște în Mississippi și are prima apariție televizată în 1992 ca participant al emisiunii "Star Search". Aceasta își contnuă cariera în cadrul serialului de televiziune numit "The New Mickey Mouse Club" al Disney Channel din 1993 până în 1994, alături de nume precum Christina Aguilera și Justin Timberlake.În 1997, Britney semnează un contract cu casa de discuri "Jive", lansând albumul de debut ...Baby One More Time în 1999. Albumul debutează pe prima poziție în top Billboard 200, fiind vândut în peste 25 de milioane de exemplare. Succesul continuă odată cu lansarea celui de-al doilea album intitulat "Oops! I did It Again", transformând-o pe artistă într-un pop icon.
În 2001 Spears lanseaza albumul Britney, jucând rolul principal în pelicula "Crossroads". Al patrulea album,"In the Zone", lansat în 2003 face din artistă prima femeie din lume a erei Nielsen Soundscan cu patru albume clasate consecutiv pe locul 1. Blackout, cel de-al cincilea album semnat Britney Spears, este lansat la finele lui 2007. Albumul succesor, Circus, e lansat în 2008, direct pe prima poziție în clasamentul Billboard 200. Hitul "Womanizer" devine cea de-a doua piesă în ultima decadă clasată direct pe locul 1 în Billboard Hot 100 în prima zi de la lansare. La sfârșitul anului 2009, Spears lansează compilația de hituri "The Singles Collection", disc ce include cel de-al treilea hit number one intitulat simplu și scurt "3".
Conform grupului Zomba Label Group, Spears a vândut peste 100 de milioane de albume în întreaga lume (devenind cea mai bine vândută artistă a deceniului trecut), și peste 190 milioane de discuri single, find astfel una dintre cele mai bine vandute artiste din istoria muzicii. Asociația Industriei Muzicale Americane (RIAA) clasifică artista în istoria muzicală americană ca fiind pe locul al șaptelea, fiind cea de-a șasea cea mai bine vândută artistă, cu 36 de milioane de albume vândute pe teritoriul SUA. Succesul câștigat îi permite accesul și în alte domenii; aceasta a jucat în filme, a scris două cărți, a încheiat contracte pentru diverse produse, printre care se numără propria linie de parfumuri și jocul creat pentru consola Nintedo, Sony Playstation 2 și PC numit „Britney's Dance Beat".
Cinci dintre single-urile sale ating poziția fruntașă în SUA: "...Baby One More Time" (1999), "Womanizer" (2008), "3" (2009), "Hold It Against Me" (2011) și "S&M Remix" (2011).

8 răspunsuri:
| Đϋffγ a răspuns:

Nume: Britney Jean Spears
Data nasterii: 2 decembrie 1981
Locul nasterii: Mississippi, crescuta in Louisiana
Inaltime: 1, 63 m
Greutate: 51 kg

Britney Spears este o cantareata americana si unul dintre cei mai puternici artisti ai vremurilor noastre, cu peste 83 milioane de discuri vandute in lume.

http://www.showbiz.ro/vedete/britney-spears-6830824

| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Britney Jean Spears (n. 2 decembrie 1981) este o cântăreață de origine americană câștigătoare a premiului Grammy, și a 2 premii Emmy, dansatoare, compozitoare, ocazional actriță, producătoare și scriitoare. Britney se naște în Mississippi și are prima apariție televizată în 1992 ca participant al emisiunii "Star Search". Aceasta își contnuă cariera în cadrul serialului de televiziune numit "The New Mickey Mouse Club" al Disney Channel din 1993 până în 1994, alături de nume precum Christina Aguilera și Justin Timberlake.În 1997, Britney semnează un contract cu casa de discuri "Jive", lansând albumul de debut ...Baby One More Time în 1999. Albumul debutează pe prima poziție în top Billboard 200, fiind vândut în peste 25 de milioane de exemplare. Succesul continuă odată cu lansarea celui de-al doilea album intitulat "Oops! I did It Again", transformând-o pe artistă într-un pop icon.

În 2001 Spears lanseaza albumul Britney, jucând rolul principal în pelicula "Crossroads". Al patrulea album,"In the Zone", lansat în 2003 face din artistă prima femeie din lume a erei Nielsen Soundscan cu patru albume clasate consecutiv pe locul 1. Blackout, cel de-al cincilea album semnat Britney Spears, este lansat la finele lui 2007. Albumul succesor, Circus, e lansat în 2008, direct pe prima poziție în clasamentul Billboard 200. Hitul "Womanizer" devine cea de-a doua piesă în ultima decadă clasată direct pe locul 1 în Billboard Hot 100 în prima zi de la lansare. La sfârșitul anului 2009, Spears lansează compilația de hituri "The Singles Collection", disc ce include cel de-al treilea hit number one intitulat simplu și scurt "3".

Conform grupului Zomba Label Group, Spears a vândut peste 100 de milioane de albume în întreaga lume (devenind cea mai bine vândută artistă a deceniului trecut), și peste 190 milioane de discuri single, find astfel una dintre cele mai bine vandute artiste din istoria muzicii. Asociația Industriei Muzicale Americane (RIAA) clasifică artista în istoria muzicală americană ca fiind pe locul al șaptelea, fiind cea de-a șasea cea mai bine vândută artistă, cu 36 de milioane de albume vândute pe teritoriul SUA. Succesul câștigat îi permite accesul și în alte domenii; aceasta a jucat în filme, a scris două cărți, a încheiat contracte pentru diverse produse, printre care se numără propria linie de parfumuri și jocul creat pentru consola Nintedo, Sony Playstation 2 și PC numit „Britney's Dance Beat".

Cinci dintre single-urile sale ating poziția fruntașă în SUA: "...Baby One More Time" (1999), "Womanizer" (2008), "3" (2009), "Hold It Against Me" (2011) și "S&M Remix" (2011).

http://ro.wikipedia.org/wiki/Britney_Spears

sper ca te-am ajutat. funda?

| nonny50 a răspuns:

Gasesti aici orice : http://www.britneyspears.com/index.aspx

| byankaa a răspuns:

E frumoasa draguta si are o voce angelica dar acum este o curva big grinpozeaza in reviste pentru barbaty si nu mai are melodii prea frumos mie sincer imi place km arata si km kanta dar caracterul o stryca rau big grin asculta melodia gimme more big grin sa vezi k are voce si talent big grin...

| GirltoxikTH explică (pentru byankaa):

Ai dreptate byankaa si apropo gimme more e melodia mea preferata

| Dreww a răspuns:

Ce putem sa-ti spunem? ce a fost si ce-a ajuns. Britney cea pe care o stiam eu mi-a marcat copilaria. acum pot sa zic ca nici nu mai ascult, doar in cazurile cand ii ascult melodiile vechi. a ajuns un nimeni. -

| christiandification a răspuns:

E ''the best'' in tot ce face! si pe langa asta e o papusa! scoate hituri dupa hituri!