| Robert74G a întrebat:

Bună,ce îmi recomandați sa aleg între facultatea de drept și cea de telecomunicații, electronică și tehnologia informației care din ele îmi asigura o slujba mai bine plătită și stabilă?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Că tot nu te cunoaștem și habar n-avem ce știi-poți-vrei, iți recomandăm facultatea de condus submarine sau de ce nu, cea de scafandri

| johnnny123 a răspuns:

Niciuna dintre ele nu-ți "asigură" nimic. Teoretic poți trăi foarte bine și cu Dreptul și cu IT-ul, dar depinde numai de tine dacă după facultate vei fi capabil să obții o slujbă bine plătită și stabilă.

| gaminator a răspuns:

Salut! Du-te acolo unde crezi ca e locul tau si te potrivesti cel mai bine. Daca ai skilluri de oratorie, fler, incearca la drept, iar daca te descurci mai bine pe domeniul si ai experienta pe domeniul tehnic, atunci incearca facultatea de telecomunicatii si tehnologia informatiei.

| Xena20 a răspuns:

Eu tot nu reușesc să înțeleg cine naiba și-a bătut joc de voi in halul asta? Că auzi la tot pasul vrajeli din astea și sunt multi care le iau de bune. In primul rand nicio facultate nu îți asigură o slujbă. In al doilea rând dacă te apuci sa faci o facultate care nu îți place doar că e bine plătită meseria respectiva s-ar putea sa ajungi la balamuc. Avocații sunt bine plătiți, știi ce distractiv e sa stai toată ziua prin tribunale? Nu e pentru oricine, trebuie sa îți placă, altfel nu ai ce căuta acolo. Valabil in orice domeniu. Alege ceva ce îți place sau crezi că ar putea să îți placă, altfel o să renunți la facultatea aia in secunda doi.

| mariasimi a răspuns:

Facultatea de drept ar fi mișto

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce esti cu capabil sa faci si poti.
Daca esti tare la matematica, poti alege telecomunicatiile.
Daca nu le ai cu matematica, alege toceala (Dreptul).

Di nefericire nici o facultate nu-ti ofera loc de munca in ziua de azi, asta fiind numai problema ta, ca dupa facultate sa participi la concursuri alaturi de alte sute de aplicanti si sa fii capabil sa iei un job.
In ce priveste salariul, nu-i obligat nici un angajator sa-ti dea tie salariu mare doar pentru ca ai terminat o facultate, fiind doar problema ta sa-ti cauti un asemenea job bine platit.