| LoveItachi4Ever a întrebat:

Ce liceu si ce facultate din Timisoara (acolo stau) trebuie sa fac ca sa ajung profesor de biologie?

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Liceul ar fi bine sa il faci la o sectie de bio-chimie sau stiintele naturii (daca ai asa ceva). Facultatea mai departe trebuie sa fie cea de Biologie (Sau Stiintele-Naturii, dupa caz). Vei avea de facut 3 ani + 2 ani de modul psiho-pedagogic (poti sa le faci deodata si e chiar indicat sa le faci impreuna). Ai nevoie de modulul psiho-pedagogic pentru ca fara nu vei putea avea dreptul de a preda. Apoi va trebui sa te inscri la master si sa dai examenul de titularizare (poti preda si fara master dar trebuie sa fi inscrisa)

| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa faci un liceu cu profil stiintele naturii si apoi facultatea de biologie, e in cadrul Universitatii, cu modulul psiho-pedagocic pentru a putea preda. In Timisoara ai profiul asta la 4 licee, le poti vedea aici http://www.admitereliceu.ro/......institutii
Facultatea de biologie e in cadrul Universitatii de Vest, poti vedea informatii supliemntare aici http://www.uvt.ro/academic/facultati/cbg/