| Rizer a întrebat:

Buna
Ce ma sfatuiti sa fac?
Mi-am gasit de munca aproape de mine,un magazin micut nu e supermarket, vanzare putina, dar nu stiu cum sa fac ca sunt la facultate in anul 2 am trecut acum si am program de 8 ore pe zi nu stiu cum sa fac sa ma duc sau sa ma las lihamete?
Eu as vrea foarte mult chiar daca e salar mic dar castig numai platesc bilet la bus e langa mine.Cum sa fac? Voi ce ati face?
Eu mas imparti intre ele, sa ma tin in primul rand de servici si apoi sa mai merg si la facultate cand mai am timp oare cum sa fac ar trebui sa incep de 1 septembrie.Nustiu, eu m-as duce la munca dar parintii nu prea sunt de acord ei vor sa ma tin numai de facultate!

8 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Daca te`au dus la facultate doar de dragul de a te lauda ca ai luat bacul si ai reusit sa te inscrii undeva,atunci renuntaoh go on insa daca vrei sa inveti sa devii cineva in viata, si nu sa muncesti la un magazin mic, pe un salariu si mai mic, atunci mergi la facultateeee! nu stiu cum te poti gandi sa renunti la facultate, eu abia am trecut anul 1 si abia astept sa incep.nu stiu care e situatia ta, dar parintii au dreptate, mergi la facultate.Educatia e cea mai importanta nu munca. daca renunti de ce ai mai facut un an degeaba?big grin pe de o parte te inteleg, vrei sa lucrezi sa ai banii tai.si eu vreau, dar nu cred ca ma voi descurca. poate anul viitor.de fapt nu se stie... daca poti sa te descurci cu amandoua, treaba ta.dar nu neglija facultatea.8 ore pe zi e prea mult pentru un student.

| Rizer explică (pentru BlancaFantasma):

Merg si la cursuri si la facultate acum depinde ce fel de orar o sa-mi faca, pentru ca anul trecut a fost flexibil, si vinerea aveam liber!

| mixxjim a răspuns:

Pentru un asa job nu se merita, 8 ore e prea mult, chiar daca nu faci mare lucru nu prea mai ai cand sa ajungi la scoala. si cand stai degeaba parca mai rau obosesti decat atunci cand muncesti. daca era un job intr-o banca sau o firma mare merita efortul sa te chinui 8 ore acolo si cu scoala dar pentru asta nu se merita. nu te grabi, poti gasi si altceva mai bun daca vrei sa lucrezi. Fa si tu socoteala 8 ore inseamna de la 8 dimineata la 4 dupa amiaza, dau de la 10 la 6. cand sa mai ajungi la facultate, si la cate cursuri? maxim la 1 curs, ceea ce e foarte putin. deci daca nu iti trebuie serviciul pentru ca mori de foame lasa-l pe asta, cauta ceva mai bun. sus tintesti, sus ajungi happy succes!

| Rizer explică (pentru mixxjim):

Program e de la 6 la 2, deci as avea timp si de cursuri!

| mixxjim a răspuns (pentru Rizer):

Vezi bine ca sfaturile tind spre a nu te duce, si nu cred ca poti spune ca sunt sfaturi venite de pe la prietene de-ale tale invidioase ca ai gasit un job. ideea este ca e prea mare efortul pentru prea putin, nu se merita pentru un magazin foarte mic de cartier si un salariu la fel de foarte mic. plus ca asta poate da nu tocmai bine in cv cand o sa vrei sa te angajezi undeva mai tarziu, ca or sa gandeasca aaaa, asta a acceptat orice pe mai nimic, ii dam si noi salariu mic sau nu o angajam ca nu da bine - ca si cum ai umbla in haine de mare firma, elegante, cu poseta de lux si in slapi de plastic de 5 lei din piata. e bine sa lucrezi undeva cat esti studenta, dar nu chiar oriunde, vanzatoare de alimentara te faceai cu 8 clase, nu cu facultate happy

| alexuthza a răspuns:

Ai zis ca e vanzare putina deci inseamna ca in orice moment seful tau iti poate spune ca ati dat faliment.Nu renunta la facultate pentru acea slujba si ascultati parintii ei stiu ce e mai bine pentru noi.

| Rizer explică (pentru alexuthza):

In primul rand e sefa nu sef, magazinul e de mult timp pana acum nu a dat faliment, e o zona fara vad comercial pentru ca la 50 de metri este un supermarket care chiar daca sunt scumpe lumea cumpara! Este un magazin asa usor nu plin cu de toate, si nu am zis sa-mi las facultatea, Doamne fereste, sa ma tin de srvici e program de 8 ore si pe urma sa ajung si la cursuri depinde dimineata sau seara!

| AndrewJason3 a răspuns:

Uite, esti un pic cam in 2 parti cu mintea, vorbeste cu parintii tai si fai sa inteleaga ca tu vrei mult sa muncesti si cand ai timp sa mergi la facultate, si daca nu sunt de acord gandeste-te ca ai 18 ani sau ai trecut de acea varsta si poti sa iei singuri decizii si atunci parintii tai nu ar putea sa spuna da sau nu ci doar sa te sfatuiasca cum pot ei cu:
-Dar haide tinete de facultate, si bla bla bla.
Dar daca tu vrei mai mult sa muncesti fa-o.