| MNIDenisa a întrebat:

Ce meserii ai putea avea daca termini un liceu de filo, economic sau de arte plastice? Sunt cls a 8-a si nu stiu ce sa aleg. voi ce-ati ales.si. ce ati vrea sa faceti mai departe?happy

Răspuns Câştigător
| FreeSpirit_3224 a răspuns:

Dupa ce termini liceul nu ai nici o meserie. Ai niste cunostinte dintr-un anumit domeniu care te vor ajuta la facultate. Abia dupa absolvirea facultatii ai o meserie. Ca sa te orientezi iti recomand site-ul go.ise.ro unde vei gasi cateva teste care te vor ajuta sa te orientezi. Si mai bine ar fi sa apelezi la ajutorul unui consilier scolar. Iti recomand sa te interesezi unde il poti gasi pe consilierul care apartine de scoala ta. Asta este datoria lui.

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Sunt absolventa a Liceului de Arta, ca sa ai un job trebuie sa urmezi si facultatea cu sectiunea ceea ce o doresti, dupa terminarea acesteia poti sa iesi profesor de arta, ori daca nu doresti in invatamant te poti orienta la profilul absolvit, de exemplu design ambiental, poti sa fi un bun decorator de interioare si sa lucrezi pentru inceput cu un arhitect, grafica/gravura - poti sa ai propriul atelier ori la o firma de publicitate etc... Fara facultate nu ai sanse de angajare in domeniul ce l-ai studiat. Spor la toate!

| JohnnyBi a răspuns:

Meserii decat cu liceul? munca de jos. meserii cu o facultate facuta? tot pe acolo. o facultate facuta bine si o minte buna? orice

| alexandra_2756 a răspuns:

Buna! Si eu sunt intr-a 8 - a si dau la stiinte sociale pentru ca vreau sa ma fac procuror criminalist...big grin

| MaryaElena2979 a răspuns:

Buna! Daca mergi la filo indicat ar fi sa urmezi facultatea de litere,turism,istorie etc,daca mergi la econimic depinde de profil,daca mergi la contabilitate la economic, indicat ar fi sa urmezi stiintele economice iar la arte plastice, pictura.