| Denisia66 a întrebat:

Ce părere aveti de specializarea balneokinetoterapie din cadrul facultății de medicina. Se caută in Romania si in strainatate? Si cam cat este un salariu.?

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu prea buna... Se pot castiga bani frumosi daca ti se duce vorba ca esti bun sau daca prinzi un loc bun de munca, dar eu am impresia ca majoritatea celor care termina bfk nu preofeseaza pe urma. La privat se cauta dar doar daca esti bun... In spitalele de stat prea putini kinetoterapeuti si nici nu o sa se cauta mai multi in viitorul apropiat. In strainatate nu stiu cum sta treaba.
Salariu in Romania difera foarte mult de la un loc de munca la altul, daca lucrezi la stat primesti de inceput cam 1500 de lei brut, se poate ajunge pana pe 2500-3000 (MAXIM) la privat, fiecare cu treaba lui... Daca esti bfk bun si ai 50 de clienti pe zi 7 zile din 7 poti sa faci si cateva zeci de mii de lei pe luna... Daca lucrezi pentru un club sportiv de renume poti sa faci tot cateva zeci de mii. Dar mai greu pana iti gasesti loc de munca si afla lumea de tine.

| TheAce a răspuns:

Buna. Din pacate pentru noi (si din fericire pentru tine, hehe), problemele de spate mai ales sunt tot mai comune, datorita orelor petrecute la birou mai ales. Nu fac nici eu exceptie, motiv pentru care merg saptamanal la kineto pentru corectarea posturii, o mai buna circulatie si bineinteles relaxare. Ca mine sunt foarte, foarte multi, oameni cu joburi bune care incearca sa aiba grija de ei, dincolo de persoanele care au suferit accidente spre exemplu. Asta inseamna ca piata exista. Tine acum de fiecare cum o speculeaza. Nu recomand sa lucrezi la stat, domeniul e in crestere iar salariul bugetat e micut. Recomand privatul, eventual antreprenoriatul. Recomand insa, dincolo de toate, sa faci asta pentru ca iti doresti sa faci asta, nu de dragul castigului rapid. Castigurile vin, daca faci ceea ce faci cu multa pasiune, devotament si spirit de raspundere.