| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Ce părere aveți despre o poslicealala cu profil,, asistent medical? Merg pe clasa 12-a, si in viitor mi-ar plăcea sa urmez o poslicealala ...Sunt la profil de turism si alimentație, însă imi place biologia.

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Îți recomand Facultatea de Asistență Medicală Generală din cadrul UMF, dacă ai posibilitatea să o faci, desigur. Dezavantajul e că durează 4 ani față de postliceală care durează 3 ani și că majoritatea posturilor din spitalele de stat sunt pentru cei cu școală postliceală. Dar avantajele sunt: studii superioare, posibilitate de a face master, salariu mai mare.

Succes!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca asta vrei, mergi pe asa ceva. Conteaza sa faci ceea ce iti place.