| kaunish a întrebat:

Ce parere aveti voi, care parte a medicinii e mai avantajoasa in zilele noastre? Generala sau Dentara? As vrea sa-mi dati pareri pro/contra daca aveti cunostinte in acest domeniu. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Daca ai bani sa-ti deschizi un cabinet particular de stomatologie dupa terminarea facultatii ai ce pune pe masa altfel cam greu gasesti un post intr-un spital, clinica etc.Si aici mai exista riscuri: sa presupunem ca ai bani, iti deschizi cabinet iti trebuie clienti ca sa-ti iasa si tie de-o paine, aici vorbesc de Romania deoarece cred ca aici sunt foarte multi stomatologi. Daca doresti sa te stabilesti in strainatate acolo castigi mult mai bine. La medicina generala e problema ca daca lucrezi la urgente si au nevoie de tine te suna oricand si in felul acesta iti neglijezi familia, ca medic generalist nu prea ai sarbatori.
Dupa parerea mea cam astea sunt riscurile la care te"expui", insa nimic in lume nu se compara cu salvarea unei vieti.Ca in oricare alta meserie exista riscuri, insa daca iti place ceva trebuie sa lupti sa ajungi acolo unde vrei indiferent de riscuri si daca iubesti ceea ce faci nu prea conteaza banii. Tu trebuie sa alegi ce-ti place cel mai mult nu ce zicem noi pentru ca asta tine de fiecare persoana in parte.Mult succes!