| Justdreams a întrebat:

Ce presupune meseria de economist? Ce trebuie sa faci, ce programe trebuie sa cunosti? In ce consta interviul? Daca se poate o persoana care practica aceasta meserie sa imi dea mai multe detalii, va rog! Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| Daniel9988 a răspuns:

Mama mea a fost economist contabil pana in 2014. Dupa, a intrat la pensie.Din cate stiu, economistul se ocupa cu gestionarea financiara a unei societati/companii/institutii.Ce inseamna asta? Adica inregistrezi toti banii care ies si pleaca din inventar, prevenind un eventual faliment.
Ca programe de contabilitate stiu ca se lucra in Ciel sau in WinMentor.Ambele trebuie cumparate si sunt destul de scumpe (1000 de lei, cam asa era ultima data cand am verificat).
Interviul este adaptat de fiecare angajator.Te duci la firma la care vrei sa lucrezi si te informezi acolo.

| wolder a răspuns:

Caută o facultate in domeniu ca să ai calificare