| alexia0809 a întrebat:

Buna! Ce sa aleg între a fi: cântăreața (nu am talent, dar prin munca deja am început sa evoluez și am in familie pe cineva care ma poate bagă ușor in industrie), make up artist (am talent și la desen și la make up și îmi place), psiholog (îmi place) și scriitoare (am talent la scris). Sunt destul de mică (cls a 8 a) dar mama vrea sa iau o decizie și nu știu ce sa fac. Voi ce ați alege?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand make-up artist, fiindca cantareata nu poti ajunge niciodata, odata ce singura spui ca nu ai talent, vocea si cantatul cu gura nu se pot invata din pacate, ci te nasti cu acest dar.

| relian a răspuns:

Daca ai talente ce spui, si pentru toate simti ce spui, nu ai mai fi venit aici sa intrebo pe TPU ce sa faci laughing
Asta arata de fapt ca nu ai talentele alea, e doar in capul tau ca ai avea cevalaughing
Cineva care ii place sa scrie, o face, asa ca ai fi facut-o deja, ai fi scris ceva romane, nu stai sa intreb pe TPU ce sa fac laughing cum am spus asta arata ca nai nici un talent de nici o culoare.

La fel si pentru desen, ai fi facut desene, ai fi pictat sau macar desenat destule chestii, ai fi arata cuiva, ori ai fi postat pe Youtube, cineva tear fi vazut, ar fi stiut daca ai ceva talente.

Daca si la cintat te pricepi ca si la restul, eu zic sa pui mina pe carte sa inveti ceva la care sa te pricepi, nu doar din gura, sa te pricepi asa real.

Cind spui am talent la desen, pai deja trebuia sa fi pictat, desenat la balamjuc de toate.
Am talent cas scriitoare, ar fi trebuie sa fi scris deja poezii, romane etc.
Tu ce ai facut din toate astea? Daca nu ai facut nimic, inseamna ca esti antitalent laughing

Si mie imi palc multe chestii, asta nu inseamna ca stiu sa si le fac laughing Si eu simt ca as vrea sa cistig la loterie, dar uite nici deal dracu nu iese laughing is antitalent la a cistiga, a avea norocul asta porcesc.

Deci cand intrebi ce ai intrebat tu, se vine si se arata ce stii sa faci, asa omu, privind ce ai facut, poate sa iti dea un sfat, ori ce apreciaza el maimbine, ce crede ca ai facut mai bun.

Tu doar ai dat din gura, vrei sa stii parerea unora la ce anume,, a dat din gura?
Atunci fate pastor, popa, acolo merge cu gargara laughing sau parlamentar, sa-ti mearga clanta, sa scoti povesti, minciuni, faci bani buni.

| VoidEternal a răspuns:

Mama ce de talente ai. Nu trebuie sa te hotărăști de acum. Mai lasă să treacă un pic de timp, poate descoperi că ai talent și în ingineria aerospațială, sau poate găsești vreun mod sa dai reverse la încălzirea globală.

Răspuns utilizator avertizat
| LaviniuA a răspuns:

Pentru ce trebuie sa iei acum o decizie? laughing Mai ai 4-5 ani pana la facultate.
Solista poti sa fii si cu cateva cursuri de canto daca e... nu trebuie sa faci neaparat un liceu de arta. Daca vrei conservatorul, poti sa intri si daca faci pregatire in particular.

O sa vezi mai in colo ce meserie iti place, prin liceu, facultate, dupa...

| alexia0809 explică (pentru LaviniuA):

știu așa zic și eu ca mai am timp dar mama vr intr o luna sa ma decid ca sa știu la ce liceu dau și pe ce profil… iar mie îmi plac toate și îmi e greu

| vlllaaddd a răspuns:

Fa ce te pasionează pe tine mai mult si unde simti o chemare

| alexia0809 explică (pentru vlllaaddd):

Pai simt la toate asta e problema

| vlllaaddd a răspuns (pentru alexia0809):

Mna, încearcă cantareata, poate ajungi ca alexia eram daca ai noroc, daca nu.

Incearca psiholog daca îți place sa asculti problemele oamenilor

Make up artist daca iti place sa pictezi oamenii pe fata

Sau scriitoare, poate ajungi ca sandra brown

Sincer trebuie sa te hotarasti pentru ca nu mai ai decat un an.

Lasa iesirile in cluburi sau prin mall-uri si invata pentru visul si pasiunea ta ca sa iei nota cat mai mare sa intri la liceul dorit

| PrinceCharming a răspuns:

Incearca make down artist. Poti fi prima din lume.