| Elysssa a întrebat:

Ce stiti despre facultatea de Kinetoterapie la medicina? Dar despre facultatea de Sociologie si Psihologie? Care credeti ca este mai avantajoasa si bineinteles mai usor de urmat?

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Nu mi-ai jignit profesia. Eu chiar daca am terminat psihologia nu sunt psiholog, asa cum nici daca termini dreptul nu esti neaparat avocat!
Nu vreau sa-i dau niciun raspuns pentru ca nu vreau s-o influentez in niciun fel. Nu am informatii despe celalalte doua facultati, asa ca nu-mi permit sa comentez aiurea.
Tot ce pot spune este ca psihologia nu este o facultate usoara, iar ipoteza conform careia la sfarsitul celor 3 ani de facultate "nu ai un viitor stralucit" este una complet falsa. Viitorul ti-l faci singur, nu ti-l face facultatea.

Si apropo, ca o paranteza. Daca vrei sa-ti deschizi o afacere nu trebuie sa faci facultatea de marketinglaughing. Daca te duce capul iti deschizi o afacere fara nicio facultate. In cel mai rau caz faci niste cursuri.

12 răspunsuri:
| Nu_Are_Nume_Deea_1978 a răspuns:

Bună! Sincer nu ştiu prea multe despre facultatea de Kinetoterapie, dar ştiu că după ce termini o facultate de Sociologie şi Psihologie, nu vei avea un viitor strălucit în Rromânia. Pentru că mulţi aleg această facultate fiind uşoară, astfel ies prohologi pe bandă rulantă, fără să se caute, deoarece, România nu este destul de dezvoltată pe latura asta.

În + nu întotdeauna tot ce e mai uşor e şi mai bun. :* Baftă!

Fundă?

| Elysssa explică (pentru Nu_Are_Nume_Deea_1978):

De acord cu tine, dar daca o luam asa oare exista mai mult de 2-3 facultati de viitor in Romania? Din cauza asta pleaca unul cate unul, pacat! Iti multumesc pentru raspuns!:*

| Nu_Are_Nume_Deea_1978 a răspuns (pentru Elysssa):

Da. sincer ai dreptate. Eu vreau să plec. să-mi fac viitorul. Dar, dacă aş rămâne în ţară, aş studia markting, şi mi-aş deschide o afacere proprie. Cine nu riscă nu câştigă. Ce părere ai?

| AndraNicoleta a răspuns (pentru Nu_Are_Nume_Deea_1978):

Ce te face pe tine sa crezi ca psihologia este o facultate usoara si de unde stii ca dupa finalizarea ei poti fi decat psiholog?

Spun chestia asta a nu stiu cata oara! Daca nu aveti informatii despre subiectul pus in discutie, mai bine nu mai comentati. Cel care pune o intrebare vrea un raspuns, nu o parere!

| Elysssa explică (pentru Nu_Are_Nume_Deea_1978):

Este buna ideea cu toate ca nu este atat de simplu, cel putin la inceput, dar pe parcurs cine stie? Scuze ca te intreb, cati ani ai?

| Nu_Are_Nume_Deea_1978 a răspuns (pentru Elysssa):

Nu ese simplu deloc. Dar cu multă ambiţie, curaj şi încredere, muţi şi munţii din loc. :* 16, de ce?

| Nu_Are_Nume_Deea_1978 a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Vai... scuze dacă ţi-am jignit profesia, sau ceva. Dacă ai tu un răspuns mai bun, dă-i-l te rog. Şi nu înţeleg cu ce te deranjează că am început o converaţie cu ea. A pus o întrebare la care nu există un răspuns concret. Depinde de părerea fiecăruia.

| Elysssa explică (pentru Nu_Are_Nume_Deea_1978):

Nu va certati, nu are rost, sunt confuza si nu sunt sigura de ceea ce vreau sa urmez, tocmai am terminat liceul.Multi inainte, ma gandeam ca esti mult mai mare.

| Nu_Are_Nume_Deea_1978 a răspuns (pentru Elysssa):

Aah. mersi. laughing Succes:*:*

| Elysssa explică (pentru Nu_Are_Nume_Deea_1978):

Multumesc frumos!

| Nu_Are_Nume_Deea_1978 a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Mda, de aceea există o grămadă de patroni vai de capu lor.happy
Eu consider că pe mine, personal, m-ar ajuta marketingul ca să mă "învârt" în lumea antreprenorială. Acum, asta e la latitudinea fiecăruia. big grin

Şi îmi pare rău. Probabil e grea şi psihologia, la fel cum e grea orice facultate. Dar eu cred că decât nanotehnologia, robotica, medicina, e mai uşoară. :*

| AndraNicoleta a răspuns (pentru Nu_Are_Nume_Deea_1978):

Nu mi-ai jignit profesia. Eu chiar daca am terminat psihologia nu sunt psiholog, asa cum nici daca termini dreptul nu esti neaparat avocat!
Nu vreau sa-i dau niciun raspuns pentru ca nu vreau s-o influentez in niciun fel. Nu am informatii despe celalalte doua facultati, asa ca nu-mi permit sa comentez aiurea.
Tot ce pot spune este ca psihologia nu este o facultate usoara, iar ipoteza conform careia la sfarsitul celor 3 ani de facultate "nu ai un viitor stralucit" este una complet falsa. Viitorul ti-l faci singur, nu ti-l face facultatea.

Si apropo, ca o paranteza. Daca vrei sa-ti deschizi o afacere nu trebuie sa faci facultatea de marketinglaughing. Daca te duce capul iti deschizi o afacere fara nicio facultate. In cel mai rau caz faci niste cursuri.

| MaRs_Marius_1992 a răspuns:

Am si eu o intrebare, e buna facultatea de management sau educatie fizica si sport? big grin mersi