| anonim_4396 a întrebat:

Cine a facut dreptu sau cunoaste pe cineva care l-a facut, imi poate da niste pareri...despre cum e?

facultatea de drept...

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu am terminat dreptul cu mai mult timp in urma. Ce pot sa-ti spun despre aceasta facultate este ca, este de profil umanist, te califici in profesia de jurist si poti lucra ca judecator, procuror, avocat, consilier juridic, notar sau consultant in domeniul juridic. Multe dintre ele sunt profesii liberale si pentru a profesa trebuie sa fii acceptat in asociatia profesionala a avocatilor, notarilor etc, sa faci o stagiatura de 2 ani, dupa care dai examen de definitivat, apoi trebuie sa-ti deschizi un cabinet particular.
Cel mai imortant insa este sa poti comunica, sa concepi bine documentele juridice care trebuie facute intr-un proces fie civil, penal, comercial, de familie etc.
Este o meserie frumoasa si cei care reusesc sa studieze legile, care sunt intr-o permanenta schimbare, sa le inteleaga si sa le aplice, sunt apreciati ca buni profesionisti.
Pentru a intra in magistratura dupa facultate se mai face o pregatire de cca 2 ani si doar apoi, daca reusesti la examen, cu o medie care intodeauna este mai mare de 7, vor primi postul pentru care au concurat, la fel este si pentru procurori. Aceste functii sunt bine platite, dar au intodeauna un volum de munca considerabil si o mare responsabilitatea, in mana lor stand soarta celor implicati in procese.
Nu stiu daca te-ai dumirit putin, dar daca nu esti timida si ai dedicatie pentru o munca continua, atunci nu vei avea nici o problema.
Succes si multa sanatate.

2 răspunsuri:
| BlackNights a răspuns:

Depinde unde alegi sa faci facultatea, dar dupa parerea mea nu se merita decat daca ai pile sanatoase si dupa facultate esti sigur ca vei profesa ca avocat/notar/procuror/judecator etc.

| mihaisorin22 a răspuns:

Daca vrei sa faci dreptul trebuie sa i-l faci si pe stangul ca altfel nu poti merge la facultate