| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Cine ma poate ajuta in legatura cu orice detaliu despre un ofiter specialist in domeniu juridic la SRI sau SIE? Am intrat pe site-urile lor oficiale sau pe alte blog-uri, insa nu m-am lamurit legat de strict aceasta ramura. Am inteles ca ofiterii operativi, adica spionii, necesita o instruire care se lungeste pe cativa ani si care consta in pregatire fizica si psihologica. Am mai aflat cate ceva si despre cei in IT si limbi straine, dar despre cei in juridic ce imi puteti spune? Cum ajungi in acest punct si ce faci mai exact? Poate un procuror sa lucreze la SIE sau SRI

2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

II racoleaza ei, in functie de niste criterii. Studii, relatii, familie, sange, interese, experienta, etc. Toti pe care ii vezi la tv sunt parte a serviciilor. Unul sau mai multe. Nu apare nimeni fara sa fie inrolat. Daca intrebi pe TPU despre asta, e clar ca n-ai experienta si nu numai. In discutii se foloseste un limbaj secret, de fapt mai multe limbaje, trebjie sa le cunosti deja cand te racoleaza

| oz_1736 a răspuns:

Nu cred ca vei gasi raspuns aici. Cauta pe net cum se fac bombe si detonatoare si vin ei la tine. Daca gasesti ceva despre detonatoare sa-mi spui, ca eu nu am gasit