| cosmic_ray a întrebat:

Cine stie ce trebuie sa faca un ajutor de bucatar?
Am o prietena ca s-a angajat la un restaurant in aceasta functie si cei de acolo au pus-o sa spele pe jos prin bai, sali, sa ude florile de pe terasa, sa plimbe catelul proprietarilor.Primeste intr-adevar salariul promis, dar ea se astepta sa invete cat de cat sa gateasca. a privit acest loc de munca ca o oportunitate pentru a invata, insa singurul lucru care a pus-o sa faca la bucatarie a fost sa curete cartofi si sa toace ceapa la cutit.Nici macar robot nu aveau.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Citeste de la "ATRIBUTIILE SI SARCINILE POSTULUI DE MUNCA " din FISA POSTULUI de ajutor de bucatar de aici : http://www.avocatnet.ro/......tului.html

| zdrangoi a răspuns:

Asa se intampla la toate "carciumile" astea de la noi, unde toti neavenitii au devenit patroni.
uite fisa postului pentru ajutor de bucatar:
Cerinţele privind ocuparea postului:
--- Studii: generale;
--- Cunoştinţe şi deprinderi:
• Cunoaşterea proceselor tehnologice de preparare a alimentelor;
• Cunoaşterea sortimentelor de alimente;
• Rigurozitate în ceea ce priveşte regulile de igienă în alimentaţia publică;
--- Caracteristici de personalitate: persoană dinamică, abilă, sociabilă, comunicativă, amabilă şi energică;
--- Aptitudini:
• Imaginaţie;
• Creativitate;
• Afinitate pentru arta culinară;
• Simţul ordinii şi curăţeniei;
• Responsabilitate;
• Spirit de organizare.
--- Atitudini: sincer, dispus la colaborare, amabil, autoritaritate, amabil, cu un bun spirit de organizare;
--- Solicitări fizice:
• lucru în picioare pe perioade lungi de timp;
• rapiditate în realizarea sarcinilor.
--- Solicitări psihice:
• solicitare a atenţiei vizuale, auditive;
• solicitarea memoriei vizuale, auditive;
• rezistenţă la stres;
• muncă rutinieră;
• cerinţe de adoptare a unei atitutidini de corectitudine şi de amabilitate pe tot parcursul programului de servire a clienţilor;
de fapt trebuie sa fie "mana dreapta" a bucatarului.

| MenInShadow a răspuns:

Asa e ca ajutor de bucatar.doar nu o astepta sa o faca bucatar sef din primawinking
Zii prietenei tale ca mai are de asteptat, trebuie sa fie cuminte, sa zambeasca frumos, sa fie harnica, si cand o pune cum zice ea, sa curete ceapa cartofi sau mai stiu eu ce mankare sa faca, sa o faca cat poate de buna, pentru ca.ca ajutor de bucatar ai multe sanse de avansare, daca dai dovada de talent de bucatarwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria si practica nu se impaca la noi in Romania, din pacate. In fisa postului este introdusa o idee tare scarboasa, tipic romaneasca. Ceva de genul: pe langa atributiile de mai sus, angajatul va executa orice altceva mai este nevoie. In Romania, patronii, pentru a face economie de salarii te vor pune la un post de 20 in 1 daca se poate. Ce are chef muschiul lui sa faci, aia trebuie sa executi, altfel ti se arata usa si ti se spune ca sunt 10 la poarta care asteapta. Din pacate, in tara noastra nu faci prea mult din ceea ce esti pregatit sa faci. Daca in timp munca ei este de menajera si ea vrea sa faca bucatarie, sa invete sa gateasca, o sfatuiesc sa caute altceva.

| trifescugabriela a răspuns:

Ceea ce au pus-o sa faca e doar pentru inceput! Vor sa vada cum se descurca in general, iar apoi de abia sa o invete! Asa e la inceput! Dupa ceva timp o vor pune si in bucatarie! Nu iti face griji, va fi bine!