| Doarefericireasiiubirea a întrebat:

Cine stie licee de muzica/dans, si cum se pot face inscrieri si daca exista si fara plata.

6 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Profilele de muzică sau coregrafie le găseşti în cadrul unor licee de arte.
De exemplu Dinu Lipatti sau Octav Bancila.
Fiecare oras are un astfel de liceu.
Trebuie sa mergi de prin luna februarie sa iti faci dosarul.
Vei sustine anumite probe de aptitudini fiindca este un liceu vocational.
Majoritatea liceelor de arte sunt de stat, adica scolarizarea este gratuita.
Bafta!

| Doarefericireasiiubirea explică (pentru Sadop):

Mersi de raspuns dar ce oras? sau macar judet

| Sadop a răspuns (pentru Doarefericireasiiubirea):

Din ce judet esti? Fiecare judet are un liceu de arte.
Dinu Lipatii e în Bucureşti, iar Băncilă în Iaşi, însă nu sunt singurele.

| Doarefericireasiiubirea explică (pentru Sadop):

Ialomita, are dar nu este asa bun, parerea mea si sunt gratuite liceele astea?

| Sadop a răspuns (pentru Doarefericireasiiubirea):

Da, sunt gratuite.

| Tibi45 a răspuns:

Liceul de Muzică "Ion Vidu" din Timişoara şi Facultatea de Muzică din Timişoara (care au diferite specialităţi: canto operă; canto muzică populară; canto muzică uşoară; vioară; violoncel; pian; contrabas; flaut; piston; saxofon; etc.).