| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Cineva care e în domeniul dreptului sau cunoaște legea, vă rog să îmi răspundeți: Pot face reclamație unui polițist care nu își face treaba calumea? Dacă da, unde?

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Reclamatia se poate face ierarhic, in ordine: sefului postului de politie, sefului politiei judetene si apoi Ministrului Ministerului Afacerilor Interne.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Darea in judecata presupune incalcarea Codului Penal si nu ca nu-si face treaba ca lumea. Aia este aiureala.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu stiu daca ti-a raspuns cineva in privat. Eu vreau sa-ti spun ca tipul plangerii si unde se face aceasta depinde de faptele savarsite, nu asa ca zici tu ca nu-si face treaba. Exista plangere care are iz civil, disciplinar si plangere cu iz penal.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru CodrutElian1990):

Ai fi dispus să vorbim pe insta? Link-ul este andreeabrd99.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru CodrutElian1990):

Cum adică iz?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu am insta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Adica faptul ca el a savarsit o fapta penala.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru CodrutElian1990):

Iz disciplinat. A țipat și m-a amenințat și a a avut o atitudine profesională. M-a trimis la psihiatru, când eu eram lovită și i-am arătat semnele. Și q zis că cei care lucrează în timpul școlii, chiar și part-time, ajung la abandon școlar.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

1. Nu am inteles ce iz disciplinat. Eu cand am zis "iz penal" ma refeream ca la faptul ca faptele pot i categorisite penale. Daca zici ca sunt cu iz discipinat = cu o fapta legala.
2. Plangerile, atat privind loviturile, cat si refuzul politiei de a lua in evidenta a loviturilor primite se pot face in acelasi document catre parchet.
Nu am inteles ce au de a face loviturile cu abandonul scolar si lucratul?! Loviturile sunt una si munca si abandonul scolar sunt altele.
Tu esti eleva? Esti minora? Cati ani ai?
Nu este permis unui politist sa iti spuna sa mergi la psihatru.
Fa o plangere penala si trimite-o prin posta cu confirmare de primire la parchetul de pe langa judecatori de care apartine localitatea in care locuiesti. Eu as trimite aceiasi plangere si la Inspectoratul de politie al judetului. Model gasesti pe net. Nu uita adresa precisa si CNP-ul.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru CodrutElian1990):

Ești sigur că așa se procedează?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Da!

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru CodrutElian1990):

Vad ca cunoști bine legea, ai terminat Dreptul?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu. Un curs de 6 luni si autodidact datorita functiei indeplinite.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Andreea_Brandus_1995):

Am făcut așa. Plângerea a fost trimisă la Parchet și am primit înștiințare prin poștă că s-a dispus clasarea ei, fiindcă aspectele sesizate nu întrunesc elementele unei fapte ilicite. Mi-am dat seama că e vorba despre o abatere disciplinară, dar mai pot face ceva acum?

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Sigur, îl poți da și în judecată dacă ți-a oferit o amendă aiurea sau dacă ți-a consifscat vreun document fără drept.

Un polițist care îți vorbește urât sau are un comportament neprofesional poate fi reclamat conducerii unității de Poliție la care lucrează. Dacă polițistul are un comportament abuziv, te jignește sau folosește forța într-un mod nejustificat, poți face o plângere penală la parchet. În plus, faptele de corupție, cum este mita, pot fi reclamate la un număr de telefon special.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru RazvanLegendaVie):

Ai vrea să vorbim pe insta? Fiindca e o situație complicată: andreeabrd99

| Andreea_Brandus_1995 explică:

Mai e o problemă. În timp ce am fost audiata am mai avut un martor lângă mine. E obligatoriu sa o mentionez si pe ea?