| DanaMzk a întrebat:

))
Citi ani trebuie de invatat la universitatea de medicina ca profesie pediatru? Si trebuie de facut si masteratu?
Dau funda:*
Mersi anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Buna! Facultatea de Medicina are 6 ani. Dupa ce termini acesti 6 ani iti dai licenta pentru a putea fi licentiat in Medicina, e ca un fel de Bac, adica nu poti sa zici ca ai fost la UMF daca nu ai licenta. Dupa licenta iti dai examenul de rezidentiat.In functie de nota pe care o iei la rezidentiat iti alegi secializarea:chirurgie, oncologie, pediatrie etc. Dupa ce faci rezidentiatul in pediatrie, cred ca e 3 ani iesi medicbig grin. Medicina nu are master. Good luck

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

6 ani de facultate + inca 5 de rezidentiat. Nu exista master la medicina

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In facultatea de medicina nu exista specializari. Acestea se fac dupa terminarea facultatii (6 ani) si reusita la examenul pentru rezidentiat in specialitatea de pediatru.