| sarmuelsarmy a întrebat:

Buna comunitate! Cand lucrezi independent si iti setezi tu pretul pe proiect si asa mai departe, omul care te angajeaza de unde stie ca tu chiar ai lucrat cate ori i-ai zis tu la un proiect? Adica daca eu termin un proiect in 2 ore, dar ii zic 5 si cer bani multi pe fiecare ora, el de unde stie ca nu mint?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este vorba de un pretul pe proiect nu conteaza in cate ore il faci, respectiv 2, 5 sau 10, conteaza sa-i dai proiectul pana la o anumita data.
Asa fiind nu-i poti cere pretul pe ora. Fii sigur ca el va negocia pretul pe proiect, bineinteles daca nu este prost si sa accepte pretul pe ora, fara a sti in cate ore poate fi facut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cand incepi un proiect ii dai clientului o oferta care cuprinde pret si timp in care e gata proiectul.

Daca tu in ofera ii spui ca dureaza 5 ore la pretul de X si el e de accord cu asta e treaba ta ca il terminin in 2 ore.

| unknownnn a răspuns:

La majoritatea proiectelor pe care le-am luat, am stabilit o dată ca și deadline. Faptul că personal, am ales să lucrez într-o zi 3 ore, iar în alta 6, a fost strict problema mea. Prețul și deadline-ul au fost statice.