| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Credeți că este atât de important sa fac facultate? Părinții mei mă obligă să fac deși eu nu prea vreau, cred că îmi este de ajuns sa termin 12 clase și să iau bacul. Avand in vedere că voi avea și un copil, mă șantajează mereu că nu voi avea bani sa îl cresc dacă nu fac facultate și voi ajunge "sa matur străzile"doar cu bacul(sau vânzătoare cu 10 milioane și nu îmi vor ajunge banii).Eu as vrea sa iau o pauza,sa stau macar un an acasă să îmi pot creste copilul liniștită și poate îmi voi găsi și un job, dar ei spun că nu pot face nimic doar cu liceul și mă stresează cu tema asta zilnic.Voi ce părere aveți? Chiar nu voi putea face nimic fara facultate așa cum spun ei?

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Dacă tu crezi că îți este de ajuns să iei bacul, este decizia ta.

Oricum în România doar vreo 23% dintre persoanele între 26 și 34 de ani au studii superioare. Deci restul se descurcă fără studii superioare.

Acum depinde și de ce-ți dorești tu de la viață. Dacă-ți este de ajuns să-ți permiți o chirie, mâncare și un concediu pe an la Olimp, astea le poți obține și fără facultate.

Dacă ai aspirații mai mari, dacă vrei carieră, bani mulți și așa mai departe, atunci evident că facultatea îți sporește șansele (fără a-ți garanta însă succesul).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar cu liceul nu ai nici o calificare. Astfel îți va fi greu să găsești un loc de muncă, dar nu este imposibil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ok, nu fa facutatea cum te obliga ei... dar asta presupune ca ai avea un plan pe viitor. Si vezi tu, acum nu e vorba doar de tine, e vorba ca si copilul ala va trebui intretinut pe viitor. Deci totusi care e planul tau pe viitor? Sa traiesti de pe o zi pe alta cu minimul pe economie?

| Frank51 a răspuns:

Părinții tăi au trecut prin ce treci tu, prin ce trec toți oamenii de vârsta ta, și își doresc ca tu să ai o viață bună, mai bună decât a lor.

Dacă faci sau nu facultate este decizia ta, însă pe la 40 50 de ani vei regreta că tu lucrezi încă pe minim pe economie și foștii tăi colegi se plimbă prin Maldive.

| AndreaDanci a răspuns:

Au dreptate, nu faci nimic cu bacul in ziua de azi. A zis johnni ca se descurca, dar nu prea, in Romania se face foamea, se doarme in frig si inca se mananca pateu pe datorie. Am prieteni care lucreaza in banca si oamenii isi fac rate in prostie pentru cele mai mari nimicuri, ajung sa lase copiilor în loc de mosteniri, ci datorii. De ce naiba ai copil la 18 ani? Adica tu nu ai niciun venit si niciun viitor, dar ai facut copil? Daca stai pe banii lor, faci ce zic ei. Daca nu, pleaca in lume. Ar trebui sa zici mersi ca sunt in stare sa plateasca doar ca tu sa ai o minima educatie si ca mai vad un potential in tine, eu nu as vedea.
Fa o facultate sa schimbi mediul pentru ca o persoana dintr-un mediu normal nu ajunge sa aiba copil la liceu. Suna a viitor de vanzatoare la superbet drumul pe care ai apucat-o tu. Trist
Daca chiar nu ai creier de facultate, fa o calificare macar, un curs de ceva desi ultima data cand am fost la un interviu nici nu s-au uitat pe ele, m-au intrebat direct de master

| cristianvalentin337 a răspuns:

Da. parerea mea este ca poti face ceva si fara facultate, eu am 10 clase si dau clase in materie de crepto. trebuie sa fii inspirat. sa ai sange in tine si sa iti placa sa risti. La finalul clasei a 10-a am zis ca las scoala, nu este pentru mine. am vrut sa fiu pe barba mea. am vrut sa demonstrez tuturor ca poti sa faci multi bani chiar daca esti prost. asadar am citit cateva ore pe internet despre crepto si am investit in binance. Chestia mai amuzanta este ca eu neavand vreun ban, i-am furat pensia bunicii mele de sub saltea pentru ca stiam unde o ascunde mereu..am avut mare scandal in casa dar dupa un an de zile a inceput toata familia sa vina la mine sa-si ceara scuze pentru ca au vazut ca am reusit. Intr-un an am facut aproximativ 500 de mii de euro, doar stand in fata calculatorului si apasand click-uri. Acum sunt o urzica calculatorista, am bani multi, fetele vin la mine pentru ca am bani dar am luat putin cam mult in greutate si am facut si hemoroizi. dar intr-un final merita
SI TU POTI REUSI!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Facultatea este facultativa și o faci numai dacă îți dorești intr-adevar acest lucru. Da, este adevărat ca te ajuta la CV și este o modalitate foarte bună să întâlnești diverse personalități care sa te ajute în domeniul frecventat