| alice4stars a întrebat:

Cu muzica sau scriitoria pot fi mai cunoscută? Care are salariul mai mare?

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Cei "cu muzica sau sciitoria" sint liber-profesionisti. Cistiga cit muncesc. Nu au salar fix.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca scriitoare... Devii cunoscuta dupa ce mori. Nu se stie nici atunci, depinde ce ai scris. Oamenii nu mai citesc carti ca in trecut. Banii iti vin in functie de numarul de carti vandute. Vanzarile de carti cred ca sunt minuscule in Romania, si nu stiu cine o sa-ti cumpere cartile, cel putin la inceput, cand nu a mai auzit nimeni de tine. De autori anonimi e plin. Astea fiind spuse, de salariu sigur nu putem vorbi, daca scrii ceva ok si o editura decide sa-ti publice cartea, te vor suna din 3 in 6 luni, sa-ti mai dea cate 200 de lei.
Cu muzica... Depinde ce vei canta! Cu muzica usoara, mori de foame. Te angajeaza vara cate o terasa, pe salariul minim, sa lalai cate 2-3 ore pe seara, dupa negative expirate.
Vedeta e foarte greu sa ajungi, nici nu prea are rost sa vorbim.
Pe la noi in tara, cel mai bine castiga cantaretii de muzica populara/manele/lautareasca. La nunti, botezuri, zi onomastice sau pur si simplu chef-uri, publicul acestor genuri muzicale 'sparge' multi bani. Pentru 5-6 ore de cantat, la o nunta, castigi macar 500e din contract cu organizatorul. La multe petreceri, se mai fac si dedicatii, si faci 'ciubuc' mai mare decat contractul pe care l-ai semnat cu organizatorii. Partea proasta e ca nu vei prea avea timp liber, daca esti cunoscut, in sezonul nuntilor ai cate doua pe week-end, de craciun, revelion, n-ai nici o sansa sa dai pe acasa.

| alexandrualind a răspuns:

Depinde.Daca esti muzician bun ai salar mare la fel si la scriitorie.Dar poti fi cuoscut mai tare la aman doua mai ales muzica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te dezbraci si canti in bamboo melodii kitschoase, o sa ai succes. Atat.

| alice4stars explică:

Dar cam cat as castiga pe o carte scrisa, @Peridava?