| Lovedove222 a întrebat:

Cum argumentez faptul ca perspectiva narativa din romanul Enigma Otiliei este omniscienta? Ce trebuie sa zic?

3 răspunsuri:
| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Perspectiva poate fi auctoriala(la persoana a 3-a )sau actoriala(la persoana I)
la cea auctoriala autorul este obiectiv, omniscient si omniprezent iar nararea se face la persoana a 3-a
De asemenea perspectiva narativa este extradiegetica,in care naratorul este omniscient, nu participa la actiune insa viziunea este focalizata prin Felix, prin ochii acestuia naratorul stie ce se intampla in lumea operei sale.Nu in ultimul rand romanul este alcatuit din 20 de capitole,actiunea desfasurandu-se pe mai multe planuri narative:unul este reprezentat de tanarul Felix Sima care vine la Bucuresti in casa tutorelui sau Costache Giurgiuveanu,traind o iubire adolescentina pentru Otilia, iar un alt plan este reprezentat de familia Tulea care lupta pentru mostenirea lui mos Costache, un alt plan este reprezentat de societatea romaneasca la inceputul secolului al XX-lea.Secventele narative sunt inlantuite caci evenimentele sunt prezentate cronologic.

| catalineusx a răspuns:

Salut.Trebuie sa spui ca naratorul stie tot, stie ce se va intampla cu personajele sale.Chiar zilele astea am facut enigma otiliei si asa a zis profa

| Smile94 a răspuns:

Poti sa spui ca naratiunea se desfasoara obiectiv, de la relatarea omniscienta la cea succinta,lipsita de comentariile autorului
eu am trecut de mult de Enigma Otiliei si mi s-a parut cea mai plictisitoare carte, dar daca totusi ai reusit sa o citesti, poate te va ajuta spunandu-ti ca omniscient inseamna atotstiitor, rezultand ca vei scoate tu informatii