| cola a întrebat:

Cunoasteti persoane care au terminat Relatii Economice Internationale sau Cibernetica(ASE)? Daca da, imi puteti spune cu ce se ocupa acum? Am mai intrebat persoane, dar am primit doar opinii din "exterior", ca sa zic asa, si as vrea ceva mai concret.Va rog mult, ajutati-ma! E important : )

Răspuns Câştigător
| luliluli a răspuns:

Cunosc si persoane care au terminat ASE si persoane care au terminat cibernetica. Cei mai multi nu lucreaza exact in domeniul pentru care s-au specializat. Au ramas in domeniul economic, dar nu au legatura nici cu cibernetica si nici cu REI. Cunosc insa pe cineva care a terminat cibernetica, si lucreaza in domeniu, adica lucreaza la imbunatatirea permanenta a unor programe complexe de tinut evidente, operare stocuri simultan cu folosirea caselor de marcat, programe folosite de lanturi de magazine din Romania (gen Mac Donald's).
Cunosc si persoane care au terminat REI si lucreaza la companii ce fac servicii pentru import/export sau operatiuni de import / export - deci sunt angajati in domeniu. Intocmesc anumite documente, urmaresc ca documentele sa fie completate corect, complet si la timp deoarece de acest lucru depinde incasarea platilor facute din exterior. Urmaresc intreg procesul si se asigura de buna desfasurare a operatiunilor.
Sper sa te ajute raspunsul meu.