| XNek0 a întrebat:

Buna.
Curand dau bacul si dupa ce termin as vrea sa plec in Anglia, sa ma angajez. Am unde sa stau.
Dar e greu cu brexit ul din cate am inteles. e ceva ce pot face? Cum rezolv? happy

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Există câțiva pași :

Căutați oportunități de muncă: Există numeroase platforme online pe care puteți căuta joburi în UK, precum LinkedIn, Indeed, Monster și alte site-uri specializate în recrutare. Puteți căuta în funcție de domeniul în care doriți să lucrați, de experiența anterioară sau de locație.

E necesar să solicitați un statut de rezidență în conformitate cu schemele de imigrație aplicabile. Consultați site-ul guvernului britanic pentru a vă informa cu privire la regulile și procedurile specifice.

Actualizați-vă CV-ul și scrieți o scrisoare de intenție: Asigurați-vă că CV-ul dumneavoastră este actualizat și conține informații relevante despre educație, experiență profesională și abilități. Scrieți o scrisoare de intenție personalizată pentru fiecare job la care aplicați, în care să vă prezentați motivația și aptitudinile.

Pregătiți interviul: Dacă veți fi selectat pentru un interviu, pregătiți-vă în avans. Citiți despre compania la care aplicați, gândiți-vă la întrebări frecvente și pregătiți răspunsurile. Fiți pregătit să discutați despre experiența dumneavoastră și de ce sunteți potrivit pentru postul respectiv.

Asigurați-vă de resurse financiare: Luați în considerare costurile de trai în UK, cum ar fi chiria, transportul și alimentația, și asigurați-vă că aveți suficiente economii pentru a vă susține până când veți găsi un loc de muncă.

Obțineți un număr de asigurare socială: Dacă nu aveți deja unul, va trebui să obțineți un număr de asigurare socială (National Insurance Number) după ce ați ajuns în UK. Acest număr este necesar pentru a putea lucra legal în țară.

Stabiliți-vă în UK: După ce ați obținut un loc de muncă și ați ajuns în UK, asigurați-vă că vă înregistrați la autoritățile locale, obțineți asigurare medicală (dacă este necesar) și rezolvați orice alte formalități legate de stabilirea în țară.

Rețineți că este întotdeauna recomandat să verificați sursele oficiale

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti trebuie viză. Si nu mai poti intra in UK cu buletinul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cauți loc de muncă online. După aceea ceri viză.

| floruits a răspuns:

Bună!

Nu mai poți intra în Anglia cu buletinul, îți trebuie viză.