| Roxi022 a întrebat:

Buna! Daca sunt la facultatea de litere, specializarea: pedagogia invatamantui primar si prescolar mai este nevoie sa urmez un modul psihopedagogic pentru a putea preda?

1 răspuns:
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

În general, pentru a putea preda în învățământul primar sau preșcolar, este necesar să aveți o diplomă de licență în domeniul pedagogiei și să fiți înscris în Corpul Național al Cadrelor Didactice (CNCD). Astfel, dacă ați absolvit facultatea de litere, specializarea pedagogia învățământului primar și preșcolar, ar trebui să aveți toate calificările necesare pentru a preda în acest domeniu.

Cu toate acestea, este posibil să fie necesar să completați un modul de formare continuă în domeniul psihopedagogiei, în funcție de cerințele specificate de Ministerul Educației Naționale. Acest lucru poate fi necesar pentru a vă actualiza cunoștințele și abilitățile în domeniul pedagogiei și pentru a vă asigura că sunteți pregătit să predați în mod eficient.

Pentru a vă verifica dacă mai aveți nevoie de formare continuă în domeniul psihopedagogiei, vă recomandăm să contactați Ministerul Educației Naționale sau să vă informați direct la instituția de învățământ la care doriți să predați. Acestea vă pot oferi informații actualizate cu privire la cerințele necesare pentru a deveni profesor în învățământul primar sau preșcolar.