| Elena_Maria_1993 a întrebat:

Dacă termin facultatea de drept și ajung avocat, pot alege în ce regiune sa profesez, daca am obținut rezultate bune? Credeți ca se poate învața pentru INM în timp ce profesez ca avocat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu decizi in ce barou profesezi

15 răspunsuri:
| Paul0007 a răspuns:

Dupa ce termini facultatea trebuie sa dai alte examene ca sa poti incepe ca stagiar parca si da e destul de ''usor'' sa termini o asa facultate AI SA ITI BLESTEMI ZILELE cu LECITINA la greu

| Paul0007 a răspuns:

Ca fata poate ai sa reusesti, dar asta inseamna involuntar 4 ani de zile sa nu stii ce e aia o terasa in centru cu prietenii si carti de la biblioteca constant, mai ales daca o faci la Bucuresti happy Eu am avut o tentativa si la finalul anului 2 de studiu AM RENUNTAT era extrem de greu! ai de invatat DE NU MAI STII DE TINE

| siriusblack98 a răspuns (pentru Paul0007):

Sunt foarte curios sa aflu de ce ca fata reusesti si ca baiat nu (dupa varianta ta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca profesezi ca avocat timp de 5 ani, nu mai e nevoie sa urmezi INM pentru a intra in magistratura

| Paul0007 a răspuns (pentru siriusblack98):

Termina cu prostiile, incearca tu, n-ai idee cat e de invatat sa termini o facultate de drept

| siriusblack98 a răspuns (pentru Paul0007):

Sa termin eu cu prostiile? Omule tu aberezi acolo de zici ca esti cu vaca pe camp si imi spui mie sa termin cu prostiile?! Nici n-ai argumente sa iti sustii afirmatiile nefondate. Stii tu ca n-am terminat eu facultatea de drept? Poate ca fix din cauza asta te-am intrebat de ce spui ca doar ca fata reusesti si ca baiat nu. Nici nu stiu de ce m-am coborat atatea etaje ca sa iti vorbesc, trebuia sa imi dau seama din stupizenia ta de raspuns ca n-are sens sa deschid subiect de discutie cu asemenea specimene.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru a participa la concursul de intrare in magistratura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da, dar nu mai e nevoie sa urmeze inm

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Just!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti admis in acel barou.

| Elena_Maria_1993 explică (pentru anonim_4396):

Buna! Dar dacă profesez ca avocat, crezi ca este posibil sa învăț în același timp pentru a deveni judecător?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Dar tu crezi ca un judecator stie mult mai multa carte decat un avocat? e mai complexa admiterea in magistratura dar cunostintele juridice necesare sunt asemanatoare pentru ambele profesii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Mai ales ca la inm s-a scazut pragul la 60 pentru proba de cunostinte juridice, iar la barou e 70 si s-a revenit la grila semideschisa

| Elena_Maria_1993 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ce spui, insa eu prefer mai repede judecător, deoarece consider ca el are cea mai multa putere în decizie. Plus ca, un lucru real este si salariul mai mare...nu ma feresc sa spun ca si asta e un criteriu pentru care prefer judecătorul. Dar ocupa un loc secund?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Eu ti-am spus ca nu prea are sens, daca nu iei 60 la inm, sanse mari sa nu iei nici baroul