| fearlessss a întrebat:

Buna!
Daca termini o facultate in Romania, mai poti face una, spre ex in America? Si daca da, mai conteaza notele din liceu sau daca vad anumite activitati, concursuri etc la care ai fost in timpul facultatii, iti cresc sansele sa fii primit? ( stiu ca se pune mult accent si pe CV, asta presupunand ca iau SAT urile). Si daca nu, cum e cu admiterea pentru un masterat in state? Daca termin spre ex cibernetica in Ro si vreau un master acolo, trebuie fix pe domeniul acesta sau merge ceva f apropiat de genul Mate + info etc? ( nu stiu nimic despre aceste lucruri, daca puteti va rog sa imi explicati cat mai bine! )

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Daca ai terminat o facultate poti sa mai faci cate vrei dupa. Masterul il faci dupa terminarea facultatii in ce domeniu vrei tu. Nu trebuie neaparat sa fie in domeniul facultatii pe care ai terminat-o, cu toate ca ar fi bine.