| Crescent a întrebat:

Buna! Daca vreau sa merg la facultatea de psihologie trebuie sa dau bacul la psihologie sau pot sa aleg altceva?

Răspuns Câştigător
| mystery1girls a răspuns:

Nu. Dacă mergi la Universitatea București, nu trebuie să dai BAC-ul neapărat la Psiho. Eu am dat la Geografie și m-am înscris la Drept.
Ideea e că, cei de la Universitatea București, organizează un concurs de admitere. Totuși, depinde de fiecare Universitate. Cei de la Titu Maiorescu nu au avut anul acesta examen de admitere. Alții pot echivala nota de la BAC (în cazul în care dai la Psihologie) cu examenul de admitere. Lucrurile astea se stabilesc de fiecare Universitate în parte, la începutul perioadei de înscriere.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

BAC-ul se da la materiile profilul de la liceu, nu la ce vrei tu, indiferent ca dai la o facultate de Drept, psihologie sau medicina.

De exemplu:
Daca faci un liceu mate-fizica dai BAC-ul la romana, matematica si fizica si dupa ce iei examenuld e BAC te poti inscrie la orice facultate doresti, chiar si psihologie, si acolo dai alt examen de admitere la facultate.

| AnaPopescuCantemir a răspuns:

Depinde de facultate in pare