| alexandra200 a întrebat:

De cand eram mica in clasele 1-4 imi doream sa devin invatatoare. Cand am ajuns in clasele 5-8 mi-am dorit sa ma fac profesoara de limba romana. Acum, ca sunt pe clasa 11 imi doresc in continuare sa devin profesoara de limba romana ( sunt la filologie romana-engleza). Liceul a fost foarte foarte greuu, multe teme mult de invatat, dar na asta e.Ma gandesc asa. daca liceul a fost asa de greu si facultatea de litere va fi la fel de grea? Deci, nu stiu ce sa fac, stiu ca salariul e de ***, dar e o pasiune si o dorinta de cand am fost mica.Si multa lume pe care am intrebat a spus ca nu are rost ca e greu si nu ma pot tine de ea, si dupa ce o termini ajungi greu profesoara, si va fi greu BAC-ul daca m-am dus la filo.

Ce credeti as fi destul de capabila sa merg la faculatea de litere? nu stiu e greu? cu cine m-am consultat a spus ca e naspa si..Mama mi-a spus ca sunt foarte buna la romana si la engleza de altfel, si a spus ca ar fi bine daca aceasta e dorinta mea. Acum, nici nu mai stiu ce sa cred.

Astept pareri +

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Eu sunt ultimul an la filologie, limbi străine și este destul de greu, foarte multă toceală.
Istorie și literatură la greu, lingvistică, fonetică, gramatică și asta în 2 limbi, dar dacă tu faci facultatea în limba română...presupun că este ceva mai ușor.

| FadetoBlack a răspuns:

BUnăă
eu zic să nu te iei după părerea altora,
cum vrei aşa faci
şi ce dacă e greu. dacă ăsta a fost visul tău, urmează-l. dacă tot ai ajuns până aici nu? adică dacă asta îţi doreşti trebuie să ai şi ambiţie ...pentru aţi îndeplini visul oricât de greu şi compicat este
baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita ca facultatea este mult diferita de liceu, nu se compara, plus ca daca nu iei un examen, pana in ultimul an tot sa dai restante...
Daca este visul tau, urmeaza-l!

| bogdan72 a răspuns:

Parerea mea sincera: urmeaza-ti visul! Si ai mei fac ca toti dracii cand aud ca vreau sa dau la istorie, dar asta fac cel mai bine, asta fac cu placere si asta ma pasioneaza. Decat sa ajung un nimeni bine-platit intr-un alt domeniu prefer sa fiu cineva aici, chiar daca pentru putini oameni si cu un salariu mic. Ma incred in Dumnezeu laughing.

| Laugh25 a răspuns:

Pai hotareste-te odatalaughing

| JoanJett a răspuns:

Pai daca tu chiar iti doresti cu adevarat sa fii profesoara si esti buna la romana si engleza ar trebui sa incerci. Daca chiar iti place un lucru, iti doresti acel lucru si esti priceputa ai sanse mult mai mari de reusita. Aici mai depinde si de tine sa nu te razgandesti si sa iti dai silinta deoarece va fi nevoie de ceva munca. Sper sa te hotarasti.

| Jazzberry12 a răspuns:

Din pacate, in zilele noastre trebuie sa ti cont si de partea materiala, pe langa cea vocationala. E trist, dar gandeste-te si la ce ''beneficii'' ai avea ca profesoara. In invatamantul universitar se plateste mai bine, dar nu exceptional. Incearca sa te gandesti si la alte meserii care se bazeaza pe ceea ce tu ai studiat la liceu. happy