| Mara6392 a întrebat:

Bună. De câteva luni eu le tot zic părinților că vreau să mă fac pilot de avioane, dar cam de două săptămâni îmi vine iar dorința de a-mi face propriul business (de vreun an jumate îmi tot doresc să îmi fac propriul business, dar îmi e frică să o încep, deoarece nu vreau să dau greș și atunci încerc să îmi găsesc altă pasiune). Acuma de câteva săptămâni, m-am apucat de meditații la fizică și mate, dar aș vrea să mă îndrept spre facultatea de business dacă tot nu dispare această dorință de a-mi face propriul business. Cum aș putea să le spun părinților că nu mai vreau la piloți și că vreau la business când ei cheltuie bani pentru meditații? Să continui cu meditațiile pentru a deveni pilot?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Meditatiile (la mate, fizica, chimie etc.) iti pot fi de mare folos in viitor, cand vei merge la facultate si/sau vei incepe un business.
Deci, e bine sa le urmezi si chiar sa inveti /exersezi mai mult decat se invata la programa scolara normala.
Cu cat stii mai mult decat concurentii tai, cu atat ai sanse mai mari in viata (mai ales daca stii sa le imbini si sa le folosesti si in practica).

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cat de micuta esti acum, dar pari ca esti de scoala generala, fiindca nu stii ce vrei.
Probabil ca mai ai timp cativa ani sa te decizi, pana termini liceul si dai la facultate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Le spui pur si simplu cand ii vezi in toane bune ca ai vrea sa discutati despre alegerea ta.E normal sa te razgandesti de mai multe ori, deci nu-ti fa griji.

| Mara6392 explică (pentru dullcat):

Știu că e bine să mă răzgândesc de mai multe ori, dar îmi e frică că o să mă certe că au irosit bani pe meditații la care mie nu o să îmi folosească niciodată.

| dullcat a răspuns (pentru Mara6392):

Inteleg, dar e mai bine sa le spui acum decat mai incolo cand se aduna si mai multi bani cheltuiti.Plus, mie nu mi se pare deloc o pierdere.Cred ca te vor ajuta oricum aceste ore pentru business sau ce vrei tu.Iar daca nu, asta e, nu e nicio tragedie. Daca te-au sustinut pana acum, te asigur ca o vor face in continuare, chiar daca se vor supara putin cand afla.

Răspuns utilizator avertizat
| Celestina003 a răspuns:

Da,le faci un bine numai cheltuie bani pe meditații, bine ca te-ai răzgândit acum, si gi-ai dat seama, dar gândește-te bine, bine, discută si cu părinții tai despre alegerea ta.

| SzemenyeiAlina a răspuns:

Fa ce crezi tu că îți place niciodată să nu faci ceea ce nu îți place, eu zic că mai bine le spui părinților tăi ceea ce vrei cu adevărat și te vor înțelege câți ani ai? Nu ai un job sa ii ajuti și tu cu plata meditațiilor?