| IonescuAdi a întrebat:

Buna

De ce studii/aptitudini am nevoie pentru a ajunge ambasador?
Eu ma gandeam la facultatea de stiinte politice si relatii internationale.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie sa ai studii in domeniul stiintelor politice, dar poti ocupa acest post numai recomandat de pe pozitia unui om politic activ, nu pe baza unei diplome.

| michelia a răspuns:

Facultatea aleasa de tine este cea recomandata pentru diplomatie.
Pina la a fi insa ambasador drumul e foarte lung.
Trebuie sa ajungi lucrezi in Ministerul Afacerilor Externe, pe diverse trepte pina ajungi secretar, atasat, consul etc pina la a fi ambasador ( daca esti numit de catre Presedinte).
Pentru o astfel de cariera trebuie sa stapinesti excelent 2 limbi straine, sa ai abilitati de comunicare, logos, stapinire de sine, abilitati de negociator, sa fii un om informat si cultivat.
succes!

| valentin0cibotaru a răspuns:

Du-te la facultatea relatii internationale si acolo sunt mai multe posturi de lucru si ambasador este.