| Beautifulbutcold a întrebat:

De ce studii este nevoie pentru a fi educator sau învăţător? Profesoara de franceza ne-a spus ca daca avem atestatul la franceza (eu fiind la filologie bilingv franceza) putem preda la gradinita. Este adevarat? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu, nu este adevarat. Cel putin nu in gradinitele de stat.

Pentru a preda in orice institutie de stat ai nevoie de liceul pedagogic (pentru gradinita si ciclul primar) sau de facultatea de pedagogie, specializarea pedagogia invatamantului primar si prescolar (facultatea aduce un plus la salariu). Pentru a preda orice alta disciplina ai nevoie de o facultate in domeniul respectiv si de modulul de pedagogie, nivelul 1 pentru clasele 1-9, nivelul 2 pentru clasele 10-12+nivel universitar.

Pentru invatamantul particular nu ai nevoie de nimic, totul depinde de angajator.