| anonim_4396 a întrebat:

De o vreme am început sa ma gândesc serios la viitorul meu şi mă tot gândesc oare cum să-mi dau seama ce meserie mi-ar place să fac pe viitor, tinand cont că am doar 12 clase fara diploma de BAC(ca mulţi alţii de altfel)... Am făcut un curs de ospătar şi am ajuns la Londra şi mi-am dat seama că nu e de mine meseria asta, nu reuşesc să fac calcule, nu îmi place stresul, agitaţia etc Nu sunt vreo retardata, pur şi simplu nu mă descurc la asta şi nu-mi place. Ce alte meserii mi-ati recomanda, sau ce sfaturi idei etc prea a-mi da seama ce îmi place să fac şi pe urmă să mă apuc de cursuri ca să nu fac iar cursul degeaba. Chiar şi o carte buna m-ar ajuta pe tema asta. ştiu că fără bac eşti un nimeni în ţara asta dar visez la mai bine de un salariu de 700 lei.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai bine pui mana si iti iei bacul, orizonturile se vor mai deschide

| Morenna10 a răspuns:

Inscriete la alte cursuri care ti-ar placea

| millyca a răspuns:

Cauta pe net nomenclatorul de meserii si ia-le la rand. Este greu sa iti dai seama daca iti place sa faci ceva pana nu ajungi sa faci. Poti incerca totusi sa cauti referinte despre meseriile respective. De preferat ar fi sa intrebi oameni care deja le practica. Aici nu este vorba ca nu ai luat Bac-ul, e lipsa de viziune mai importanta. In primul rand intreaba-te daca iti place sa lucrezi cu oamenii. Daca nu, atunci ai de ales dintre mai putine. Aminteste-ti ce iti placea sa faci in copilarie, cauta sa dezvolti de acolo o idee.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
daca vrei, poti urma o scoala postliceala de 3 ani de zile, nu cred ca ai nevoie de bac pentru a te inscrie la o scoala posticeala, de asistent medical/farmacist, din cate stiu daca termini scoala postliceala poti profesa si in strainatate, sau daca vrei poti urma un curs de frizer care dureaza mai putin decat o eventuala scoala de postliceala.
O zi buna.