| anonim_4396 a întrebat:

Deci dupa ce termin liceul (acum sunt a 9 a) vreau sa merg in America sa incep sa fac muzica. Am voce si visul meu e sa ajung cantareata si actrita! Dar intrebarea mea e cum as putea sa imi gasesc un manager care sa ma ajute in asta si sa semnez cu o casa de producție? Si am inteles ca acea casa o sa iti dea un avans, dar cam cati bani? Si cum functioneaza crearea unei melodii si apoi a unui video? Am vreo sansa? Voi ce ziceți cei care stiti cat de cat despre asta

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Crearea unei piese muzicale se realizeaza la un studio si o platesti integral tu din banii tai. Pe manager la fel. Totusi pe manager nu-l cauti tu ci el pe tine. Nu iti da nici o casa de discuri vreun dolar si nu semneaza nimic cu tine pana nu ai deja o imagine cat de mica. Ca sa ai o imagine trebuie in primul rand sa fie ceva de capul tau in materie muzicala si sa investesti in marketing. Sfatul meu este sa iti creezi un cont de YouTube pe America si un cont de Instagram si sa te apuci sa creezi continut apoi sa investesti mult in promovare. Daca esti buna pe asta, iti vin si ofertele. ''Am vreo sansa?'' poate da, poate nu. Depinde doar de vocea ta (nu te-am auzit cum canti deci no idea) si de cat de duce capul ca sa stii cum sa profiti la maxim de ea pentru a te face cunoscuta. Eu in locul tau ca si continut pe YouTube m-as apuca de o serie de animatii pe modelul de High School Musical. Un desen muzical adica. Daca este bine realizat nu doar ca o sa prinda repede la public (in special copii si adolescenti), dar ar putea reprezenta rampa ta de lansare.

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Iti trebuie impresar, NU manager, not same sheet
si, stiu romani care au jucat in filme americanoase, DAR, intotdeauna au fost personaje minore, sau negative

deci, trebuie sa te muti in America si sa devii cetatean american

acum, problema reala, TREBUIE sa fii extrem de buna, mai exact, trebuie sa fii noua stea care i-a eclipsat pe toti, altfel, sunt o tona ca tine cu aceleasi vise si toate au mai mult sau mai putin talent... si nici atunci
mi-a placut la nebunie o cantareata frantuzoaica la un moment dat, si a fost un fenomen EXTREM in Franta, cativa ani buni, si arata extraordinar, canta extraordinar si dansa extraordinar si... nu a iesit din Franta, decat foarte putin prin Mexic si Japonia, restul lumii au ignorat-o aproape complet
pe scurt, competitia in domeniul asta e ultima CRIMA!

| Panamax a răspuns:

Daca ai talent poti sa faci deja muzica.