| CristinaAndreea11 a întrebat:

Deci, eu vreau sa dau la medicina generala, dar sunt abia a10a si stiu ca mai am timp sa ma gandesc dar sunt foarte pornita pe chestia asta, stiu ca asta vreau sa fac, sa fiu medic iar intrebarea mea este cand ar trebui sa ma apuc de pregatire pentru admitere(vreau la UMF Cluj si stiu ca acolo e mai greu dar e foarte buna facultatea).Ar trebui sa incep cam la anul adica in a11a sau in ultimul an, dar ma gandesc ca o sa am si bac-ul si o sa fie dificil.Voi ce ati face?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Pentru realizarea unui asemenea vis trebuie sa te apuci de invatat chiar de maine. Daca nu, renunta la ideea ca ai putea deveni un medic bun.

2 răspunsuri:
| MariaMmc a răspuns:

Daca iti doresti foarte mult sa intri acolo, vezi ce iti trebuie cel mai mult, stiu ca acolo conteaza sa iei bacul dar nu conteaza cu cat, nu o sa ii intereseze media ta de la bac, pentru ca o sa ai un examen mai dificil in care iti trebuie foarte multa pregatire.Eu iti zic si am vazut multe fete/baieti care incep din a 11 a. La bac iti sugerez sa inveti cat trebuie pentru un 6 -7 depinde de tine, iti spun eu ca nu o sa conteze cat o sa iei la bag, lumea o sa te intrebe daca l-ai luat, atat. Vezi si tu ce trebuie si Bafta! Acum cateva luni am trecut prin febra examenelor.

| AdelinaC a răspuns:

E mult prea devreme sa te apuci din a10-a de invatat. Daca tu iti faci temele de fiecare data, pregatirea pentru bac va fi usoara si nu vei avea batai de cap, de aceea daca te apuci pentru medicina din vacanta din a11-a in a12-a va fi totul ok.