| popalexandra1234 a întrebat:

Deci sunt intr-o mare dilema.Nu stiu ce sa aleg: medicina sau calatorit? Am 16 ani si stiu ca inca devreme sa ma gandesc la asta dar vreau din tot sufletul sa merg la facultatea de medicina si sa ajung un chirurg/neurochirurg foarte bun, sa salvez vietii.Totusi,daca vreau asta o sa trebuiasca sa invat mult la facultate si cand imi voi face rezidentiatul o sa lucrez mult. mi-e frica ca nu o sa am timp de calatorit, care e cea mai mare pasiune. Vreau sa vad toata lumea si daca vreau la medicina nu stiu daca o sa pot.Nu pot alege dintre cele 2. pur si simplu le iubesc pe amandoua, la fel de mult.Am povestit destul de mult :3 ..Totusi,intrebarea este: Dupa ce termin facultatea pot lua 1 an/2 ani pauza ca sa calatoresc si apoi sa fac stagiatura si rezidentiatul? Voi ce ati alege? Le pot face pe ambele? Cum? Funda happy

Răspuns Câştigător
| JulieAndreeaB a răspuns:

Am aceleasi pasiuni.vei avea timp de toate daca stii sa te organizezihappy. toate la timpul lor. peste cativa ani, vei privi din alta perspectiva, crede-mahappy

| popalexandra1234 explică (pentru JulieAndreeaB):

Mersi mult pentru raspuns. Ma bucur sa vad ca nu sunt singura cu aceste 2 mari pasiuni.Tu cum o sa te organizezi? Pot lua o pauza dupa cei 6 ani de medicina?

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu tu alegi medicina, ci te alege ea pe tine.Pasiunea pentru medicina trebuie sa te devoreze.Atunci n-ai mai avea dileme.De unde stii ca vei fi neurochirurg? Probabil ca nici nu stii ce inseamna asta.

| popalexandra1234 explică (pentru mira):

Crede-ma,stiu ce inseamna asta.Stiu ca e cea mai grea specializare de medicina, stiu ca creierul unui om se afla in mainile tale.Probabil nu stiu cat e de greu, stiu ca e greu dar nu stiu cat.Multumesc pentru raspuns. happy

| horia2012 a răspuns:

Esti cam mica, dar daca chiar iti plac asa de mult, le poti face pe amandoua. Faci medicina si te duci la "medici fara frontiere" si poti calatori.

| popalexandra1234 explică (pentru horia2012):

Multumesc mult pentru raspuns.Chiar avem nevoie de cineva care sa imi zica ca le pot face pe amandoua. happy

| horia2012 a răspuns (pentru popalexandra1234):

Cu placere.

| stark47 a răspuns:

Intr-adevar,daca aplici la medicina nu prea iti mai ramane si timp de calatoritminsa iti poate asigura un venit mai sigur decat cel din calatorii si cred eu mai mare