| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața TPU,
Cam în jurul cărei vârste poți ajunge medic primar?
Vă mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Cu mult noroc si cu multa stiinta, in jur de 40 de ani.

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

După cei 6 ani de medicină, urmează 3 ani de rezidenţiat apoi după acest rezidenţiat va ajunge medic specialist, după ce va da un examen va ajunge medic primar. Deci, nu există o vârstă anume pentru a deveni medic primar, ci în funcţie de experienţă şi de examenele date. Medicul primar obţine acest post în urma unui concurs şi este superior medicului specialist. Medicul specialist a facut rezidenţiatul şi a promovat examenul de specialitate. După minim 5 ani de medic specialist poate să susţină examenul pentru a deveni medic primar (să dea primariatul acesta constă tot într-un examen).

| Peridava a răspuns:

Aici pe TPU, sint mai mult pustani, nu stiu cine v-ar putea raspunde.
Dar, dupa terminarea facultatii, urmeaza 3 ani de rezidentiat. Apoi medic specialist citiva ani si, cind poti... dai examen de primariat. Nu stiu cind. Am citit si eu pe net.