| SMA a întrebat:

Bună dimineața!
O întrebare rapidă : sunt la master dar ca să îmi pot plăti chiria s-a.m.d. lipsesc la unele cursuri pentru a lucra în servicii plătite cu ora ( flyering, depozitare, promovare). Aceste joburi temporare nu sunt cu contract deci nu pot aduce nici o adeverință care să ateste că eu am lucrat în timpul respectiv.
Ați întâmpinat probleme de genul acesta în timp ce ați făcut masterul? E normal ca la master să lucreze lumea, dar tocmai din cauza programului care e și dimineața și seara nu ma pot angaja part-time calumea.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Încearcă livrare de pizza cu bicicleta. Îți faci tu programul de lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu am fost la niciun curs la master. E ceva normal ca lumea sa lucreze

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu la ce facultate esti tu dar la cele de inginerie de ex masterul e foarte lejer, se pun ore doar seara pentru ca ei stiu ca majoritatea lucreaza si nici nu e prezenta obligatorie in fiecare zi, in plus va puteti intelege cu un prof sa va intalniti intr-o sambata cu totii sa recuperati niste laboratoare sau ceva de genul.
Cred ca ai nimerit tu un master mai exigent, mai sunt si din astea. Din pacate nu ai ce sa faci, singura solutie e sa recuperezi daca ai lipsit, dar se poate la un seminar/lab, nu poti recupera un curs...
Chiar va pune sa mergeti zilnic la facultate si sa stati atatea ore incat nu poti sa iti iei un job ca lumea? Eu ma gandesc la fel la aplicatii gen Glovo, Food Panda unde iti faci singur programul dar numai daca exista in orasul tau.

| Bizon95 a răspuns:

Uber eats sau glovo
pur si simplu dupa ce te angajeaza, ii da un rucsac si o aplicatie, iar in aplicatie iei CAND VREI TU, CE COMANDA VREI TU (ziua, noaptea, etc.)
TOTUSI
trebuie sa ai macar o bicicleta
moment in care poti sa lucrezi binemercic oricand ai timp liber si sa nu lipsesti de la nimic

| MacMagic a răspuns:

Nu te obligă nimeni să mergi la cursuri, este fix decizia ta dacă participi la ele sau nu.
Nu este necesar să justifici lipsa prezentelor.
Cat timp ai cateva prezente, nu o sa ai probleme la examene.
Faptul că lucrezi este un lucru bun și totodată necesar în 90% din cazuri...
Cea mai strânsă legătură trebuie să o ai cu prof. coordonator al disertatiei să vadă că iti dai interesul, in rest... be free.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Personal si la 8 ore de lucru se poate face masterul. Si nu numai.
Depinde si de facultate, orele la master in general ar trebui sa fie mai spre seara, dupa ora 16, ideal.
In cazul tau... faza cu chiria s-a.m.d. nu este problema celor de la facultate. De altfel nici nu cred ca poti sa duci ceva sa compenseze aceste lucruri.
Ai ales sa faci masterul, il faci dupa cum vor ei.

Si pana la urma, care este problema? Ca nu poti merge la ore din cauza ca lucrezi fara contract? In timpul faculatii cum era?
Te poti angaja calumea part-time, 4 ore pe zi sau chiar 8-9 uneori (ca doar nu mergi la master in fiecare zi).

In final, iti uresc succes. Afara este o jungla si este foarte greu :/

| costiceacristian200 a răspuns:

Încearcă livrare de mâncare cu bicicleta și săîți faci un program de livrare!