| Runcanandrei1 a întrebat:

Bună dimineața, prietenu meu vrea sa devina și el politist, mai exact ofiter, după câte știu facultatea se termina la 24 ani și schimburile decurg cam asa : 08:00-16:00; 16:00-00:00; 00:00-08:00. Sunt ca și la doctor, nu?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prietenul asta la tau trebuie sa fie eligibil si sa termine o Academie d ePolitie, daca vrea sa devian ofiter in Politie.
Programul unui politist dupa terminarea academiei depinde de multi factori, unde este pozitia pe care o are, care sunt conditiile de lucru acoo samd.

Unii fac de serviciu 12 cu 24, altii lucreaza 8 ore inclusiv sambata si duminica.

Eu zic sa-si faca probleme sa intre la Academie, ca programul este mult prea devreme sa-l discute aici.

| Runcanandrei1 explică (pentru Violleta2022):

Bună dimineața, doamna Violleta! Stați liniștită că va intra, în românia observ, ca în loc sa susții pe cineva, îl faci sa nu mai facă... Frumos da. Bravo!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Runcanandrei1):

As fi incantata sa aflu ca a fost eligibil si capabil sa faca o academie, dar dupa cum se codeste de un amarat de program, atunci imi si imaginez ce chef de munca are... de parca nu s-ar mai apuca de asa ceva.

| sierra1 a răspuns:

Ofițerii NU lucrază in schimburi ca la montat tălpile la papuci. Deci nu sunt ca și la doctor

| lpavel a răspuns:

Spune-i prietenului tau sa nu mai fie asa lenes si sa invete o meserie ca va muri sarac si prost pe deasupra laughing
Incet, incet spaga ia sfarsit nu mai e ca pe vremuri si ce salarii au politistii... cum am zis: va sfarsii sarac si prost!

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

Ofițerii cu funcție de comanda trec de 10.000 lei. Parca nu va sfârși atât de sarac

| Runcanandrei1 explică (pentru lpavel):

El vrea sa devina politist, din placere nu pentru banii. De asta românia scade în jos, numai poate omu sa facă ceva ca face pentru banii și șpagă laughing

| mi25 a răspuns:

Nu te lua dupa toti idiotii care cred ca le stiu pe toate si ca doar ceea ce fac ei e bine. In societate este nevoie si de politist si de politician si de armata si de profesor si de functionar si de muncitor in fiecare domeniu etc. Numai niste frustrati sau inadaptabili se incumeta sa critice domenii pe care nu le cunosc sau din care au fost dati afara.
Fiecare domeniu cu beneficiile si tarele sale.
In politie sunt diferite functii, in care programul difera.
Nu se lucreaza in schimburi decat la anumite functii, in special la agenti (subofiteri).
Ofiterii lucreaza, de regula 8 ore, de dimineata pana la pranz, dar a lor munca, nefiind normata, trebuie sa munceasca pana isi termina treaba. In plus trebuie sa mearga la interventie in anumite cazuri. Ex. Cei de la circulatie la accidente, cei de la criminalistica la crime etc.

| Runcanandrei1 explică (pentru mi25):

Da... unii oamenii chiar ma fac sa renunț la visul meu de a deveni politist, dar îți mulțumesc mult. Deci Ofițerul lucrează 8 ore, dar trebuie sa fie acolo la orice, Îți mulțumesc încă odată. Și multa sănătate multă! happy

Răspuns utilizator avertizat