| SuntCineVreauEuSaFiu a întrebat:

Buna dimineata TPU!
As avea o intrebare- am 13 ani si sunt in clasa a 7-a.
Stiu ce profesie vreau sa am-Oculist pediatru.
Puteti sa-mi recomandati niste carti cu care sa incep, ca sa fiu pregatit de facultate?
Lol, va rog sa nu-mi spuneti ca pana atunci ma pot razgandi ca mai este timp, eu vreau sa invat ceva folositor, viata mea e planificata, chiar daca o sa ma razgandesc, un pic de informatie in plus nu strica niciodata. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Mirel4412 a răspuns:

Esti mic si incapatant, o sa inveti totul pe parcurs, la varsta ta inca nu poti sa citesti carti de medicina, ca nu ai baza biologie inca. Totul se face treptat, am incredere in tine ca vei reusi sa devii medic!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti incepe cu fizica, chimia si biologia pe care le studiezi din clasa a VII-a, invatandu-le dumnezeieste.

| Mirel4412 a răspuns:

Inca esti destjl de mic pentru orice tip de carte de medicina, oftalmologia e tot medicina, adica in cartile alea nu se vorbeste despre termeni usor de inteles. In clasa a 7-a sau a 8-a o sa faci la biologie anatomia si functiile ochiului, de atunci poti sa te informezi mai departe.

| SuntCineVreauEuSaFiu explică (pentru Mirel4412):

Stiu ca inca sunt mic dar pur si simplu vreau sa fiu gata lol

| SuntCineVreauEuSaFiu explică (pentru Mirel4412):

Multmesc foarte mult de incurajare!
Incapatanarea e o parte esentiala din mine lol

| Mirel4412 a răspuns (pentru SuntCineVreauEuSaFiu):

Ambitia e un lucrul la care probabil te gandesti, incapatanarea nu e mereu buna.

| Mirel4412 a răspuns (pentru SuntCineVreauEuSaFiu):

Esti mic si incapatant, o sa inveti totul pe parcurs, la varsta ta inca nu poti sa citesti carti de medicina, ca nu ai baza biologie inca. Totul se face treptat, am incredere in tine ca vei reusi sa devii medic!

| Smolbean a răspuns:

Bună. Pentru aceasta meserie și nevoie de facultatea de medicina. Tu doar naul acesta înveți anatomia. Poti sa te uiți pe site ul facultății din orașul tău, sau la care dorești sa mergi, sa vezi de ce manuale ai nevoie pentru admitere. Și sa te apuci sa citești de acolo, sa te familiarizezi. Chimia doar organică, o sa o faci în a 10 și a 11, și ai nevoie de fff putina chimie de a 9a

| SuntCineVreauEuSaFiu explică (pentru Smolbean):

Multumesc mult de sfat. La facultate ica nu m-am gandit, doar am vrut sa ma familiarizez cu ochiul, sa fiu cat de cat gata, sa aplic imediat ce termin scoala!