| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata TPU.
Cum este în străinătate? Mai merg treburile pe acolo? În care țară ar merita să merg să muncesc?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este mult de explicat... dar merita daca esti un om foarte bine pregatit profesional si ai vointa sa realizezi ceva in viata, fiindca nu-i usor sa lasi tot confortul casei parintesti, sa iei traista in bat si sa mergi intr-o tara unde vorbesti o limba care nu-ti este materna, alergi sa-ti cauti de munca, nu ai pe nimeni apropiat, nu ai sprijin de nici un fel pana nu-ti faci un rost acolo.
Pregatirea profesionala si cunoastererea limbii tarii unde doresti sa traiesti si sa muncesti, sunt vitale!

PS Am sters informatia personala.
Am vazut ca ai citit, dar nu te-ai obosit sa-mi raspunzi... probabil fiind nesemnificativa pentru tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Câinii cu colaci în coadă. 2. Ca cozonacul. 3. În Străinezia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, cati ai vazut sa se intoarca din strainatate si sa se angajeze in tara?
Merg lucrurile, dar nu perfect. Se practica si acolo orele suplimentare, taxele sunt mari, ca la noi. Preturile din magazine sunt ca la noi.
In Olanda si Germania sunt foarte multe locuri pentru necalificati. Conditiile difera in functie de agentiile la care apelezi.
In Germania am inteles ca sunt deschisi 'nemtii' la angajari directe, daca stii un pic de germana/engleza, si mergi din poarta in poarta.

| relian a răspuns:

Mergi in tara unde se cistiga mai multi bani si cheltui mai putin laughing pentru ca trebuie sa maninci, sa platesti chirie etc.

Care ar fi acea tara? Depinde c e stii sa faci, ori mai bine spus ce vrei sa muncesti.
In UE indiferent unde mergi, munca de jos, aia e clara.Asa sa muncesti si altceva,ma refer la birou,manager etc in Canada,SUA,acolo toti is cosiderati oameni si egali,deci poti ocupa orice job in afara de presedinte laughing
In UE chiar de ai facultati,te baga aia la spalat podele,la facut curat,chestii de astea,doar daca cine stie ce nevoie au aia si tu esti as in meseria ce o cauta ei sa zic sa te ia.
In UE poti merge fara probleme,in Canada si SUA mai greu sau deloc laughing este mai complicat.

Mai depinde si ce umreaza duopa munca,adica vrei sa revii in RO dupa ce stringi ceva bani,sau te stabilesti in acea tara?
Daca vrei sa te stabilesti in tara respectiva,eu zic ca mai buna ar si SUA.
Daca vrei sa faci bani,apoi sa revii in RO,cel mai indicat ar fi sa mergi sofer pe tir in Franta,Italia, Germania, asa cistigi bani buni, iti dau aia loc unde sa stai, fara sa platesti, cheltui doara pentru mincare din banii tai.
Iti dau concediu 3 luni pe an, platit te doare la basca, si undeva la 2-4 mii pe luna.
Mai bine ca sofer pe tir in UE nu stiu ce ai putea gasi mai bun.Am vazut sunt si femei, chiar am si eu un vecin in RO care sia ljuat si nevasta cu el, nu sa stea sa lucre.

| LPCTSTR a răspuns:

Probabil Olanda doar pentru ca s-au centrat pe biciclete, deci un stil de viata superior.

| johnnny123 a răspuns:

"Străinătatea" este un loc destul de mare... Mai exact toată planeta minus România.

Cu alte cuvinte, "străinătatea" conține și Elveția, și Somalia. Nu în toată "străinătatea" este la fel.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru johnnny123):

Da

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru Bubico2022):

Și întrebarea "în ce țară merită?" este mult prea generală ca să fie validă.

În ce țară "merită"? Ce înseamnă că "merită" dacă nu cunoaștem absolut nimic despre persoana care pune întrebarea?

Nu există nicio țară în care te duci și ești primit cu bomboane, o casă și un job bine plătit. Peste tot depinde de tine. Și în Suedia, și în Germania, și în Spania, și în Canada. În toate poți să ai succes, așa cum în toate poți să ajungi pe stradă.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

"strainatatea" e mare, oriunde e bine daca stii ce faci

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Cine are înțelepciune, cine are voință, cui îi place munca, se poate foarte bine trăii și în țara noastră. Chiar merită și la noi.Fiecare persoană din lumea asta se descurcă, se pricepe, are un talent, are anumite abilități prin care se va putea întreține de unul singur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Olanda e foarte frumos,lumea e foarte civilizata,educata, dar e greu să te adaptezi, mai ales dacă ești o fire retrasă îți va fi extrem de greu, și nu doar acolo în multe țări. Romanii sunt văzuți prost de unii așa că dacă nu mergi la neamuri îți va fi greu să îți faci prieteni, vei avea de toate mai puțin distracție. Dar vin vremuri când distracțiile trebuie lăsate la o parte și doar banii contează în detrimentul oricărui lucru.

| MotoBlitz a răspuns:

Recomand Germania, U.K., S.U.A. și țările mici precum Luxembourg și Elveția. Dar, evident, depinde și în ce domeniu dorești să activezi în aceste țări. Sper că ți-am fost de ajutor. Zi frumoasă! ^⁠_⁠^

| ioan452 a răspuns:

Eu ti as recomanda Franta, daca stii franceza ii si mai bine. Daca nu, poti sa faci curs de franceza la o institutie, esti si platita timp de 3 luni. Apoi te inscrii la pole emploi si iti gasesti de munca. Dar trebuie sa ai ceva bani pusi deoparte, pentru ca timp de 3 luni trebuie sa ai unde sta, ce manca etc.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru ioan452):

Mulțumesc frumos de sfat

| Endy22 a răspuns:

Depinde. Ai avantaje si dezavantaje.
Avantaje: Un loc de munca mai bine platit, probabil si oportunitati mai multe. Mai mult respect din partea angajatorilor si cred eu ca si din partea colegilor de munca (aici depinde de la persoana la persoana). O experienta de viata. Si probabil mai sunt si altele.
Dezavantaje: Esti departe de casa, de familie. Se vorbeste o alta limba decat cea materna. Te poti simti singura uneori daca nu ai persoane de suflet in jurul tau. Si altele.

Oricum ai alege sa alegi cu toata increderea ca iei decizia cea mai buna.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru Endy22):

Mulțumesc din suflet pentru sfat