| FloryTrandafir a întrebat:

Buna Din nou! Voi posta cat mai multe intrebari pentru ca la fiecare in parte am nevoie de sfaturi, sper ca nu va suparati, apreciez mult cine imi va raspunde la toate intrebarile pe care le am postate.
Cum mai am 2 ani de Liceu, ma tot intreaba mama ce vreau sa devin, are aceea idee de obsesie in a deveni ori Medic, ori Politista in special asta, ori Avocat, Contabila, tot ce e legat de banii multi care sa stie ca am de unde bea apa ( vorba aia ).
I-am zis clar ca eu inca nu sunt decisa in legatura cu Viitoarea mea Cariera, si aici am o dilema, pentru ca nu stiu deloc ce as putea sa devin, cand vreau sunt ambitioasa si optimista si alteori nu, ma gandesc mereu ce as putea sa fac in viata asta chiar nu am nicio idee.
Mi-am zis ca dupa Liceu, dupa ce i-au Bac-ul si ma duc la Facultate, sa ma angajez la o Agentie Imobiliara.
Insa nu e suficient pentru parintii mei, si stiu ca veti zice ca e viata mea si ca eu trebuie sa decid si nu ei, dar au si ei dreptate pentru ca stiu ca imi vor binele pentru ca sunt si singurul copil al lor.
Chiar simt ca nu ma atrage nicio meserie, chiar nu am idee ce pot sa devin, voi ce parere aveti?(nu accept mistouri sau ceva jignitor), dau

Răspuns Câştigător
| aryana1991 a răspuns:

Parerea mea e ca te vei decide cu timpul si vei gasi o meserie care sa iti placa si care sa ii satisfaca si pe ai tai

| FloryTrandafir explică (pentru aryana1991):

Iti multumesc pentru raspuns, sper ca timpul cum am auzit ca te "maturizeaza si te face sa gandesti altfel/diferit"sa ma ajute si sa ma faca sa ma decid.:*

9 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Poti sa alegi meseria de politician, nu se cere vreo calificare si din ea se fac cei mai multi bani. daca intri de acum in vreun partid si incepi sa lipesti afise o sa ai viitorul asigurat.

| Quicky a răspuns:

Iti sugerez urmatorul lucru:
- cauta o lista cu toate joburile posibile nu conteaza, pana la cel mai aiurea job nu conteaza

- iale pe fiecare in parte si scrie asa: de exemplu

- medic
Si scrie 2 coloane PRO si CONTRA
In coloana pro sa scrii ce crezi ca te face implinita acest job scrie orice crezi, cat mai multe pro-uri iar la contra scrie nu-mi place deoarece: ex: trebuie sa fiu foarte atenta cu pacientii etc. Scrie cat mai multe si faci o diferenta. In final tot trebuie sa te angajezi undeva. Asa ca mai bine iti asculti parintii chiar daca e greu, invata in continuare, munceste si vei reusi. Multa bafta sa ai noapte buna!

| FloryTrandafir explică (pentru Quicky):

Multumesc pentru raspuns, am sa incerc, poate ca reusesc ceva in cele din urma, te pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E najpa sa fii contabil.eu am facut 3 ani contabilitate si o sa mai fac un an la liceu si iti spun sincer k e o materie urata, depinde si cu cine o faci.acum depinde si la ce profil esti u.eu de exemplu cred ca ti ai dat seama ca sunt pe profil economic din moment ce ti am spus ca fac contabilitate in fiecare an.eu as merge pe management.nici eu nu stiu sigur ce sa fac in continuare. vorbeste cu prieteni care sunt acum la facultate.intreaba i cum e pentru ca nu e suficient sa alegi numele specialitatii pe care o vei urma dupa cum suna.trebuia sa stii ce materii vei face atunci asta ca sa nu ai vreo surpriza, sa faci ce te asteptai sa nu faci. unora pe care ii cunosc li s a intamplat si le pare rau ca nu s au interesant inainte.

| FailL a răspuns:

Mergi pe electrotehnica. eu am terminat politehnica (ingineria mediului) si foarte greu gasesti un job. insa toti pe care ii stiu si au terminat electrotehnica au super joburi, salarii mari, s-au implicat si-n robotica, concursuri, premii, au plecat prin diverse tari. think about it tongue

| FloryTrandafir explică (pentru FailL):

Multumesc pentru raspuns :*

| maryannn a răspuns:

Buna, as vrea sa iti spun ca in viata ai suisuri si coborasuri dar daca tie iti va placea vreodata o meserie nu asculta de numeni si fa tot posibilul sa ajungi unde vrei. daca parintii tai te sfatuiesc mai multe meserii tu o vei alege pe cea care iti va placea mai mult daca nu te decizi in privinta asta du-te unde e mai usor si incearca in asa fel sa ii faci fericiti si pe ei si pe tine: dar eu in primul rand mas gandi mai mult la ei, da acum sa recunoastem nici acasa nu poti sta. asta a fost parerea mea asa cum ai spus e viata ta tu decizi, la revedere