| MariaMary122333 a întrebat:

dragi colegi TPU! Va cer sfatul pentru ca poate sunteti, ati fost in situatie. Acum ceva timp am pus o intrebare cum ca:" as vrea sa fiu psiholog", am 14 ani si sunt nehotara in alegerea care m-ar putea marca pe viata. Tatal meu vrea foarte mult sa ma fac doctor veterinar si credeti-ma ca sunt atrasa de propunerea lui.
Sunt din judetul Bihor. Ce licee propuneti pentru meseria aceasta?

9 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Niciun profil nu te ajuta cu adevarat pentru o meserie. Cel mult te scuteste de a invata suplimentar pentru alte discipline.

Daca vrei sa dai la psihologie ti-ar fi mai util un profil uman, chiar stiinte sociale. Pentru medicina veterinala ar fi mai ok mate-info sau stiintele naturii.

Ar trebui sa faci ce iti doresti tu din tot sufletul, indiferent de cat de greu este.

Bafta happy

| MariaMary122333 explică (pentru Oana92):

Multumesc, Oana! Da, mi s-a spus ca daca vrea sa fiu veterinar ar fi bine sa ma duc la stiitele naturii. Mersi!
P. S.: Tata m-a indrumat, fac asta pentru ca ma atrage intr-un fel. Nu fac pentru ca zice mami, tati.

| MariaMary122333 explică (pentru MariaMary122333):

Vreau

| Aberdeen a răspuns:

Probabil nici tatăl tău nu greșește. El și-ar dori să te îndrume spre o meserie în care să reușești, să nu te chinui, având în vedere că în general cu profilul uman nu e ușor să-ți găsești apoi un loc de muncă... Dar dacă vei fi suficient de bună și vei munci pentru ceea ce-ți dorești, sunt sigură că vei reuși!

| MariaMary122333 explică (pentru Aberdeen):

Multumesc mult! O sa reusim cu totii, ne va ajuta Dumnezeu! Mult noroc in viata si sfatul pe care il dau tuturor: Atentie la ce alegeri faci!

| Aberdeen a răspuns (pentru MariaMary122333):

Mersi, o să am grijă! La fel și tu! Și succes la examenele naționale!

| MariaMary122333 explică (pentru Aberdeen):

Multumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fatii ce consideru tu nu te lua dupa mama dupa tata...happy

| MariaMary122333 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfat!