| Delia898 a întrebat:

Buna! după ce termin facultatea de inginerie alimentară as putea sa mă angajez la un laborator că sa fac analize alimentelor?(Nu știu exact cum se numește job-ul)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se numeste mai exact: Facultatea de Știința și Ingineria Alimentelor si in functie de ce departamnet termini, poti profesa in diverse domenii:

"Departament:
Știința Alimentelor, Ingineria Alimentelor, Biotehnologii și Acvacultură (SAIABA)
Specializări: Licență
Ingineria produselor alimentare
Controlul și expertiza produselor alimentare
Tehnologie și control în alimentație publică
Pescuit și industrializarea peștelui
Inginerie şi management în agricultură şi dezvoltare rurală
Inginerie și management în agricultură şi dezvoltare rurală
Biotehnologii
Biotehnologii pentru industria alimentară
Ştiinţa mediului
Ecologie și protecția mediului
Zootehnie
Piscicultură și acvacultură

Master
Ingineria produselor alimentare
Știința și ingineria alimentelor
Controlul, expertizarea și siguranța alimentelor
Nutriție
Știința și ingineria bioresurselor acvatice
Inginerie şi management în agricultură şi dezvoltare rurală
Inginerie și management în agricultură şi dezvoltare rurală
Biotehnologii
Biotehnologia resurselor naturale
Ştiinţa mediului
Controlul și expertizarea calității mediului

Doctorat
Ingineria produselor alimentare
Biotehnologii
Inginerie industrială"
https://ugal.ro/facultati/facultatea-de-stiinta-si-ingineria-alimentelor

In orice caz, dupa terminarea facultatii, apare adevarata problema, deoarece nici o facultate NU vine cu job asigurat, tie revenindu-ti obligatia sa-ti cauti singura joburi, sa trimite zeci si sute de CV-uri pe unde poti, ca sa-ti gasesti de munca, la o fabrica de mezeluri, caramangerie, laboratoarele caramangeriilor samd.

| sweetys a răspuns:

Da. Poti fi angajat pentru inceput ca laborant/ executant si daca ai oportunitatea poti deveni saf de tura, laborator inginer.