| Jessica14 a întrebat:

este ceva gresit cu articolul :a fost gasit vinovatul in cazul furtului de calculatoare de la scoala nr. 16 din capitala. Acesta urmeaza sa fie judecat in urmatoarea saptamana pentru faptele comise.

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Cineva nu este considerat vinovat pana la primirea sentintei. Deci, formularea corecta ar fi fost: "a fost descoperit un suspect/suspectul in cazul furtului de calculatoare..."
De asemenea, din cate stiu eu, cazul se judeca, nu persoana: "Cazul urmeaza sa fie judecat in urmatoarea saptamana".