| anonim_4396 a întrebat:

Bună, este greu să lucrezi ca și contabil? Este o muncă stresantă?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o munca grea si foarte stresanta sa lucrezi cu cifre, tot timpul trebuind sa fii foarte atenta in ce conturi bagi cifrele, totul sa se balanseze si daca la sfarsit de zi nu ai 10 bani, o iei de la capat cu toate intrarile si refaci toate calculele.
Nu mai spun ca, la sfarist de luna sau de trimestru cand ai de predat taxele trebuie sa faci balanta, sa completezi formulare de taxe si in general se sta multe ore peste program, ca sa fii sigura ca ai totul corect in conturi, registrul de casa, facturier, chitantier, case de marcat si asa mai departe.

| cvghuil a răspuns (pentru Violleta2022):

Maiculita, mama!
Azi se lucreaza pe calculator. Nu cu creionul chimic.
Programele sunt astfel facute sa-ti semnaleze eroarea de prima data. Nu la "balansarea" de sfarsit de luna. Apropo, ce are balansoarul cu contabilitatea?

| mi25 a răspuns (pentru cvghuil):

Iart-o pe Villetta! E raspunde la toate, dar nu stie nimic. Cred ca dandu-se in balansoar i se misca si gandirea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cvghuil):

Chiar si in programele de contabilitate se greseste, fara sa se balanseze ceea ce intra si iese. Este o munca serioasa unde atentia si mintea trebuie sa-ti stea la cifre.

| sierra1 a răspuns:

Stresant nu dar plictisitor, până la d-zeu și inapoi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Nu. Este o muncă în care trebuie să fii riguros și corect. Lucrezi cu cifre. Dar mai nou sunt programe, aplicații, softuri de contabilitate, nu este nevoie să aduni să socotești cu abacul cu bile. Ce îți rămâne de făcut este să alimentezi aceste softuri cu date, și să respecți legile și regulamentele financiare și termenele lunare și anuale de execuție a operaților contabile.

| ReddY25 a răspuns:

Totul e stresant

| mi25 a răspuns:

Daca iti spun ca depinde si de personalitatea ta, ma crezi? Daca esti meticulos si ordonat, nu-i grea. Daca este stresanta? Orice munca este stresanta uneori.
Si nu in ultimul rand, trebuie sa-ti placa sa lucrezi cu cifre.

| MotoBlitz a răspuns:

Bună! Da, într-adevăr este o muncă destul de solicitantă, dar și foarte atractivă ca și salariu, (depinde foarte mult de firmă, dar dacă faci o facultate in domeniu, fără pic de experiență poți începe cu un salariu de 5.000 ron, chiar mai bine), unchiul meu care este contabil, câștigă 7.400 ron si are că mașina de servici un BMW seria 5 din 2020. Meseria este una foarte bănoasă însă dacă nu găsești ceva de făcut, precum hobby-urile, mersul la sala și ce îți mai place ție, o să te cam i-a de cap. Dacă m-ai ai alte întrebări, am să îți trimit Instagram-ul meu in privat. O zi frumoasă!

| cvghuil a răspuns:

E doar monotona. Nu are de ce fi stresanta. Doar daca nu te pricepi.