| KoRomania a întrebat:

Eu aș dori să mă fac procuror. Mai exact, ce face un procuror? Ce înseamnă să fii procuror?
La liceu o sa ma duc pe științe sociale, dar la ce facultate ar trebui să mă duc?
Ce salariu are un procuror?
As dori sa plec din țară și sa ma mut în Coreea de Sud, există vreo diferența între ce se face aici și ce se face acolo la procuratura? Dacă da, ce? Ce salarii au procurorii din Coreea (cât ar fi în lei?)?
Atât! Mulțumesc frumos! ❤️

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Salut! Ca sa ajungi procuror, trebuie sa faci Facultatea de Drept si sa fii absolvent al Institutului National al Magistraturii (INM).winking
E cale lunga pana acolo. Si ai multe, foarte multe de invatat.
Pas cu pas, vei descoperi daca aceasta cariera e sau nu pentru tine. big grin

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Incepe cu pasi mici. Dreptul!

| Panamax a răspuns:

Un procuror era casatorit cu o gladiatoare.
Ea vindea gladiole si el i le procura.

| Sonia822 a răspuns:

Drept la stat + magistratura. La magistratura sunt f putine locuri, si se stie cu 6 luni inainte cine le va ocupa. Te poti indrepta si spre academia de pol, avocatura, notariat (si aici e greu)