| LauOrhide2002699 a întrebat:

Bună eu aș vrea să merg la un profil științele naturii Știu că acolo nu se dă bacul din engleză dar cum merg la un liceu cu profil intensiv engleză Științe ale naturii atunci o să se dea bacul din engleză Și dacă nu am înțeles ceva de niște competențe se adună la bac

5 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Eu sunt la acel gen de profil si pot da niste teste printr-a 11-a si sa scap de bacul la engleza.Informeaza-te de la liceu ca nu vei da neaparat obligatoriu

| Sorina024 a răspuns:

Daca esti intensiv engleza n-ai cum sa nu dai bacul din engleza.Se dau in a11a ceva teste la engleza dar nu sunt sa scapi de engleza ci sa vezi la ce nivel esti cu engleza ( A1 A2 B1 B2 C1 C2 ) dar si in celelalte clase dar doar daca vrei.

| Kiwibibilă a răspuns:

La engleză toată lumea dă o examinare orală la sfârşitul clasei a 12-a unde îţi dă un grad, un calificativ.
La intensiv nu iti trebuie nimic, poti sa pui optiunea fara nicio problema.

| Ionutza2012 a răspuns:

Nu se da bac efectiv la engleza, se dau niste competente care iti certifica nivelul de limba engleza si care nu sunt relevante la media de bac si nu e obligatoriu sa le treci (desi sunt usoare). Dar e obligatoriu sa le dai, la orice profil. Poti sa scapi de ele doar daca dai un examen inainte si iei un anumit grad, cum ar fi B2 sau mai mult, de exemplu Cambridge.

| LoryC a răspuns:

Indiferent de profil, vei da competentele lingvistice, la care calificativul maxim este B2, dar daca vrei sa scapi de ele, poti sa dai examenul Cambridge pe nivel minim B2 si iti echivaleaza competentele daca il iei tot cu nivel B2. Rezultatele apar pe diploma de bacalaureat, dar sunt valabile doar 4 luni.