| anonim_4396 a întrebat:

Buna, eu ma gandeam sa dau de motor la 16 ani, si m-am gandit, ce as putea incepe sa lucrez de acum sa imi strang o parte pentru scoala si tot, si ma refer la ceva pe termen lung, din cate stiu poti lucra de la 15 ani cu acord de la parinti, a si sunt din Oradea.

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am văzut la mine în oraș la Cluj, înainte de Covid, fete de 16 ani angajate vara la o cofetărie să servească clienții. Mai poți încerca distribuție de fluturași în cutiile poștale la malluri.

| Xinnicut a răspuns (pentru sadrian46):

A multumesc si unde gasesc asa ceva e intrebarea?

| sadrian46 a răspuns (pentru Xinnicut):

Eu nu sunt din Oradea.
Dta primești în cutia poștală reclame de la Kaufland de exemplu?
Este o firmă care le distribuie. Mergi la ei, și întrebi, cine le distribuie. Mă angajați și pe mine, am 16 ani.
Sunt firme care fac curățenie la birouri. Mergi. Mă angajați și pe mine pentru 1/2 normă? Sau din când în când, dacă aveți o comandă sâmbătă?
Mergi la Băile Felix. Acolo sunt bazine, hoteluri. Cauți, întrebi, mă angajați și pe mine pentru 1/2 normă la ceva activitate? Cauți. Mergi la piața de producători. Cauți acolo comercianți privați care vând la tarabă. Sunt pe acolo activități, să ajuți la descărcat marfă etc, câștigi câte un pic și se adună. Unii care vând la standuri pe stradă. Sunt firme care organizează nunți. La nuntă este multă treabă ca să iasă bine, caută, mergi la ei, caută.
Te plimbi prin cartier, vezi că se construiește o casă cu privați. Mergi la ei. Pot să ajut și eu, mă plătiți cum doriți dvs, și o să cari cărămizi, la lopată la făcut beton, dar înveți ceva. Cam așa stă chestia, dacă îți dă mama de mâncare, și bine face, nu ai treabă.
Dacă ai avea doar 16ani și ți-ar fi și foame ai căuta. Piața de la A la Z e pe net. Pune în ea un anunț. Ajut persoane vârstnice la cumpărături în Oradea. Telefon... Mergi, cumperi și câștigi poate 10 lei de fiecare dată.

| Xinnicut a răspuns (pentru sadrian46):

Am incercat in vreo 20 de locuri idea e ca am 15 ani laughing, si e legal de la 15 cu acordul parintilor, am incercat de la spalatorii de haine, pana la bona etc, sunt prea mic, n-au incredere etc cu toate ca cu aparentele nu ziceau ca am 15 ani, totul mergea bine credeau ca am 17, si cand ma intreaba da totusi cati ani ai si aude 15 se schimba complet placa.

| sadrian46 a răspuns (pentru Xinnicut):

Încearcă și în locul 21. Dacă nu îți cere buletinul, ai 17, și minciuna-i vorbă.

| Xinnicut a răspuns (pentru sadrian46):

Da arat de 17 plus am si nu stiu sigur ce inaltime ultima data cand m-am masurat am avut 1.80 acum mai mult, plus am si barba, la idea fac si sala is facut zici ca am 18+, dar cu carte de munca se uita la varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti incerca sa iti cauti, dar mai greu in perioada asta sa gasesti ceva.
Totusi nu vad intrebarea laughing

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

" ce aș putea începe să lucrez "
Acum vezi întrebarea? Dacă nu a pus semnul întrebării, nu înseamnă că nu a vrut să întrebe asta. ( în cazul în care ai batut apropo că nu a pus semnul întrebării )

| anonim_4396 explică (pentru Kevinn2000):

Nu, nu vad intrebarea. Avea tot timpul din lume sa o scrie corect ca nu il fugareste nimeni.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci ți-ai dat seama care e întrebarea, dar nu-ți convine faptul că nu a scris-o corect.
Ai fi putut să îi spui că nu a scris corect, nu că nu vezi întrebarea.

| anonim_4396 explică (pentru Kevinn2000):

Evident ca mi-am dat seama, de asta si prima fraza a fost ca poate sa incerce sa isi caute.
Scopul meu aici nu este sa corectez pe altul sau sa-l judec.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum îți explici faptul că ai spus că nu vezi întrebarea, dar tu în sinea ta, ai înțeles întrebarea și ai văzut-o? Practic ai mințit că nu ai văzut întrebarea. Chiar dacă nu a fost corect scrisă, tu ai vazut întrebarea și ți-ai dat seama la ce se referă.
Mai bine îl corectai, iar prin asta, îl ajuta-i, nu îl judecai ( asta dacă o făceai cu bună intenție ).

| anonim_4396 explică (pentru Kevinn2000):

Ne cunoastem cumva?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, de ce întrebi?

| Salontanul a răspuns (pentru Kevinn2000):

Dragul meu. Daca nu ai citit conditiile de pe TPU, ia-le si citeste-le! Una din ele este sa scriem si corect gramatical. http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Salontanul):

Deci nu ai voie să pui întrebări dacă nu știi să scrii corect gramatical? Chiar nu știam. Dar mi se pare super nasoală această condiție, pentru că sunt oameni care au nevoie de ajutor de acest gen, și în același timp sunt semi-analfabeți, ori analfabeți.

| Salontanul a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu ca nu-i voie, dar este bine ca atunci cand cineva atrage atentia altuia ca n-a scris corect, sa-l ajutam nu sa-l incurajam pe agramat.

| anonim_4396 explică (pentru Kevinn2000):

Si atunci de ce ma bati la cap? Puteai sa ii raspunzi tu si evitam spam-ul asta inutil.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu l-am încurajat, ci doar i-am atras atenția lui AllMight că a văzut întrebarea.
Am înțeles intenția lui, de a-l face pe cel care a pus întrebarea ( fără semnul întrebării ) să realizeze că nu a scris corect, dar sunt aproape sigur că cel are a pus întrebarea, nu i-a înțeles intenția și nu și-a dat seama că nu a scris corect. Deci, cel mai probabil nu a fost de folos să spună " totuși nu vad întrebarea ".

| Xinnicut a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ok, stati chill stiu scrie corect gramatical, doar ca atunci chiar ma grabeam. Nu trebuie sa va certati din prostii de genul.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Xinnicut):

Și asta e o variantă. Scuze dacă am deranjat.